صنایع دستی، اشتغال و درآمدزایی
.
انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
خوراک آر اس اس
خوراک آر اس اس

 

 

مسابقه سفره هفت سین
موضوعات کاربردی موضوعات کاربردي
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: صنایع دستی، اشتغال و درآمدزایی

 1. Top | #1

  نوشته ها
  555
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  میانگین پست در روز
  0.42
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  6,405
  سپاس ها
  1,565
  سپاس شده 1,126 در 405 پست
  داریک
  0
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  99% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  پیش فرض صنایع دستی، اشتغال و درآمدزایی

  صنایع دستی، اشتغال و درآمدزایی


  بازارهای الکترونیکی راهکاری مناسب برای خروج از بحران صنایع دستی

  ● مقدمه:
  فناوری اطلاعات در سال های اخیر تاثیرات دوسویه ای بر صنایع مختلف داشته است. از سویی قدرت ارتباطی قوی از طریق اینترنت، امکان هماهنگی، کنترل، عملیات بهتر و اطلاعرسانی مناسب را فراهم ساخته است و باعث ایجاد فرصت برای سازمان های متکی به کسب و کار الکترونیکی شده و از طرف دیگر تهدیداتی را همچون ایجاد بازارهای جهانی، امکان از دادن سهم بازار، ورود رقبای جدید، معرفی محصولات جانشین متنوع و ... برای سازمان هایی که در استفاده از این تکنولوژی ها دچار تعلل شده اند ایجاد کرده است. الگوبرداری مناسب از کشورهایی که هم اینک در این صنعت چه از لحاظ تعداد و چه از حیث درآمد از رتبه بندی مناسب در سطح جهان برخوردار هستند می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را تا حد امکان کوتاه و بهینه سازد. البته در این الگوبرداری ها آنچه مهم است توجه به شرایط درونی کشور و قابلیت های فعلی می باشد و عملکرد تطبیقی بایستی به گونه ای باشد که این راهبردها تاثیر مخربی در چرخه های اجتماعی، اقتصادی و هنری و فرهنگی کشور به همراه نداشته باشد.
  ● فناوری اطلاعات در صنایع کوچک
  گسترش فناوری اطلاعات در مراحل مختلف طراحی، تولید، بازاریابی و فروش، فرایندهای موجود سازمان های مختلف را به کلی تحت تاثیر قرار داده است. ۴ دسته محرک (هزینه ها، بازار، قوانین و دولت و رقابت) برای به کارگیری سیستم های الکترونیکی از سوی سازمان ها مهم شناخته شده است.
  با کار برد تکنولوژی از سوی عرضه کنندگان و توزیع کنندگان نحوه فعالیت ها به طور قابل ملاحظه ای دچار تغییر شده است. عمده تاثیراتی که به کار گیری فناوری اطلاعات برای عرضه کنندگان به همراه داشته است عبارتند از:
  ▪ کاهش زمان طراحی تا فروش: به علت امکانات موجود برای طراحی و شبیه سازی نمونه های محصولات زمان شروع طراحی تا زمان ورود کالا به بازار کاهش چشمگیری داشته است. بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا محصولات ویژه هر مشتری را بر مبنای سفارش دریافتی در کمتر از پنج روز کاری آماده و برای مشتری ارسال می کنند.
  ▪ کاهش هزینه های خرید کالا و مواد اولیه: دسترسی گسترده به عرضه کنندگان مختلف در سر تا سر دنیا امکان دستیابی به منابع با هزینه های کمتر را برای تولیدکنندگان فراهم می کند.
  ▪ دسترسی به بازار گسترده تر: استفاده از ابزارهای توزیع و فروش الکترونیکی، بازارهای مربوط به تولیدکنندگان را از بازارهای محلی به بازارهای بین المللی در سراسر دنیا تبدیل می کند.
  ▪ صرف جویی های حاصل از مقیاس: افزایش تعداد محصولات تولید شده به علت سرشکن شدن هزینه های ثابت، هزینه های تولید هر واحد را تا حد امکان کاهش می دهد.
  ● امکان شخصی سازی کالاها و محصولات
  قابلیت ارتباط و تماس مستقیم با مشتریان این امکان را برای تولیدکنندگان فراهم می کند که بتوانند محصولات مورد نیاز مشتریانشان را به صورت دلخواه آنان ارائه کنند.
  کلیه موارد فوق سبب خواهد شد که عرضه کنندگان در یک قیمت مشخص بتوانند تعداد بیشتری از محصولات خود را عرضه کنند. به عبارت دیگر و بر مبنای دید اقتصادی نمودار عرضه محصولات و خدمات با استفاده از فناوری اطلاعات حرکتی به سمت راست خواهد داشت.
  بنابر شرایط ایجاد شده و کاهش قیمتی که در بازار به وجود می آید میزان تقاضا برای کالا افزوده می شود. افزایش تقاضا برای کالاهای تولید شده نمودار مربوط به تقاضا را به سمت راست حرکت می دهد.
  اکنون تاثیرات به کار گیری فناوری اطلاعات بر افزایش میزان مصرف و تقاضا مشخص می گردد. تغییر در میزان عرضه و تقاضا بازار را از حالت تعادل خارج کرده و نقطه تعادل جدیدی در بازار الکترونیکی ایجاد می شود. در این مسیر بازار در نقطه ای با حجم بالاتر به تعادل و توازن می رسد. به عبارت ساده تر یعنی در یک قیمت ثابت حجم بیشتری از کالا و محصولات ارائه می شود. بنابراین دستاورد حاصل از به کار گیری فناوری اطلاعات را برای تولید، توزیع و فروش صنایع دستی (و سایر محصولات) می توان به دو دسته تقسیم کرد:
  ۱) افزایش میزان اشتغال: افزایش تعداد کالای فروخته شده در یک دوره زمانی در یک سطح قیمت مشخص نیاز به نیروی کار برای تولید بیشتر را افزایش می دهد.
  ۲) افزایش میزان درآمد: با توجه به اینکه میزان درآمدهای یک کشور برابر حاصل ضرب تعداد کالای فروخته شده در قیمت کالا می باشد با توجه به ثابت بودن قیمت و افزایش تعداد کالای فروخته شده نتیجتا منجر به افزایش درآمدهای ملی می باشد.
  ● راهکارهای گسترش به کار گیری فناوری اطلاعات
  ▪ گسترش امنیت الکترونیکی: برای گسترش هر چه بیشتر تجارت الکترونیک و کاربردهای فناوری اطلاعات بایستی عواملی که در نظر مشتریان به عنوان عوامل بازدارنده شناخته می شود شناسایی گردند. اطمینان، یکی از عوامل کلیدی گسترش تجارت الکترونیکی و استفاده از فناوری اطلاعات می باشد. امنیت مطرح شده در این قسمت به هر دو نوع امنیت های مادی و معنوی اشاره دارد. امنیت های مادی بیشتر اشاره به مواردی دارد که افراد عدم خرید اینترنتی خود را به علت ترس از شناسایی رمز کارت های اعتباری و نهایتا برداشت های غیر مجاز از حساب هایشان می دانند. ترس های معنوی نیز بیشتر مربوط به مباحثی می شود که افراد ترس از استفاده های غیرمجاز از اطلاعات شخصی شان را دارند. فروش یا واگذاری این اطلاعات به سازمان های دیگر احترام به حریم های شخصی افراد را با تهدید مواجه می سازد.
  تکنولوژی تا حدودی (و البته نه صد در صد) این مشکلات را مرتفع نموده است. استفاده از کد کردن اطلاعات ارسالی و یا ارسال نامه های الکترونیکی بدون نام تا حدود زیادی دسترسی افراد و سازمان های غیر مجاز را به اطلاعات شخصی محدود می سازد. کد کردن اطلاعات نیز از جمله روش هایی است که با کد گذاری بر اطلاعات ارسال شده از سوی فرستنده( شامل اطلاعات شخصی، بانکی و ...) این امکان را فراهم می کند که اطلاعات تنها در مقصد و توسط گیرنده شناسایی شده رمزگشایی شود.
  ▪ پرداخت الکترونیکی: پرداخت الکترونیکی به عنوان حلقه آخر در فرایند خرید الکترونیکی زمینه را برای تراکنشی سریع، امن و کم هزینه بین عرضه کنندگان و مشتریان در دورترین نقاط دنیا فراهم می کند. قیمت گذاری یا روش های متنوع پرداخت همواره به عنوان یکی از انگیزاننده های مشتریان در اکثر صنایع تولیدی و خدماتی شناخته می شود.
  قیمت به عنوان یکی از آمیخته های بازاریابی به روش پرداخت با قیمت گذاری برای مشتری اطلاق می شود که از طریق آن انگیزه بیشتری برای خرید در مشتری ایجاد شود. روشهای متعددی در بازاریابی برای قیمت گذاری مطرح شده است. قیمت گذاری رهبر، قیمتگذاری یک کالا برای دو کالا، قیمت گذاری دسته جمعی، پرداخت درآینده و ...
  ▪ ایجاد نام های تجاری: ایجاد نام تجاری امروزه به یکی از اساسی ترین استراتژی های بازاریابی مبدل شده است. گسترش نام تجاری همچون ماده چسبناکی است که وظایف و برنامه های متعدد بازاریابی را درکنار یکدیگر نگه می دارد. سازمان های مختلف با استفاده از این نام های تجاری در صدد القای یک حس منحصر به فرد از محصولات و خدمات خود در ذهن مشتریان می باشند.
  براساس تعریف انجمن بازاریابی آمریکا نام تجاری عبارت است از یک نام، واژه، علامت، نشان، طرح و یا ترکیبی از این موارد که در پی معرفی یک کالا و یا یک خدمات از سوی فروشنده و متمایز ساختن آن با سایر رقبا می باشد به گونه ای که بتواند به رفتارهای مشتریان (در انتخاب محصولات) تاثیرگذار باشد.
  گسترش همکاری های خارجی و استفاده از توانمندی های کانال های توزیع توانمند جهانی: این کانال ها که به تدریج سهم کانال های توزیع سنتی را به خود اختصاص می دهند، کلیه امکانات و تکنولوژی های مورد نیاز در یک فرایند تصمیم تا خرید را دارا می باشند. امکانات گسترده این سایت ها در اطلاع رسانی، تبلیغات، پرداخت الکترونیکی، اعتبار و امنیت بالا و ... در شرایط فعلی که در کشور هنوز زمینه برای استفاده از همه این امکانات فراهم نمی باشد، به عنوان جایگزین مناسبی برای محدودیت های داخلی به شمار می رود.
  ▪ برون سپاری فعالیت های غیر استراتژیک؛ برون سپاری برخی از فعالیت هایی که به لحاظ شرایط تکنولوژی و سایر موارد دیگر هنوز امکان پیاده سازی آن در کشور به صورت مطلوب فراهم نشده است. برون سپاری فعالیت هایی همچون پرداخت الکترونیکی که همواره یکی از مشکلات اساسی کشور در زمینه فعالیت های الکترونیکی محسوب می شده است می تواند کمک شایانی به تسهیل روند جذب مشتریان کند. این خدمات اگر از سوی سازمان های معتبر جهانی انجام شود که از مقبولیت بالایی در سراسر نقاط دنیا برخوردار می باشند تصوری از امنیت بالا را در تراکنش ها برای مشتریانی که از طریق کانال اینترنت قصد خرید دارند ایجاد می کنند.
  ▪ گسترش همکاری های استراتژیک با کشورهای همسایه و منطقه؛ این کار سبب کاهش هزینه های اطلاع رسانی و استفاده مشترک طرفین از طریق منابع موجود و بازارهای هدف می باشد. با توجه به تنوع محصولات و صنایع دستی که مورد توجه بسیاری از مشتریان می باشد پیاده سازی این همکاری های استراتژیک سبب استفاده از ظرفیت های موجود کشور و از طرف دیگر باعث افزایش رضایت مشتریان می شود.
  ▪ داده کاوی اطلاعات؛ تحلیل اطلاعات جمع آوری شده توسط هر یک از واحدهای تولیدی صنایع دستی این امکان را به دست اندرکاران و مدیران صنایع می دهد که روندهای جاری بر اطلاعات را شناسایی کنند و در طراحی خدمات بعدی از آن استفاده کنند. هدف اساسی داده کاوی عبارت است از استخراج دانش های نهفته در درون اطلاعات سازمانی، سیستم ها و نرم افزارهای داده کاوی اطلاعات گسترده موجود در پایگاه دادههای سازمان را از گذشته مورد بررسی قرار می دهند و به شناسایی روندها، الگوها و روابط و همبستگی های موجود میان داده های خام می پردازند. حاصل فعالیت های این سیستم ها اطلاعاتی است که مدیران و کاربران را برای تصمیم گیری ها پشتیبانی می کنند. نتایج این سیستم ها به صورت درخت های تصمیم گیری، رگرسیون ها، شبکه های عصبی، کلاستر بندی داده ها و یا تحلیل سبد بازار می باشند. این سیستم ها با بررسی اطلاعات از جنبه های مختلف زمانی، مکانی، دموگرافیک و ... داده ها را از حالت انجماد خارج و امکان بهره برداری از این داده ها را برای ارائه محصولات مطلوب تر و منطبق بر نیازهای مشتریان فراهم می کنند. این سیستم ها همچنین نحوه رفتارهای هر یک از مخاطبان را در مقابل پیام های تبلیغاتی مقصد مورد ارزیابی قرار می دهند که هر یک از این افراد تحت تاثیر کدامیک از پیام ها محصول نهایی خود را برگزیده اند.
  گسترش پرتال جامع کشور با امکان دسترسی به کلیه فعالان در صنعت؛ ارائه زمان بندی های برنامه ها، فستیوال ها و مراسم مختلف، شرایط آب و هوایی مناطق مختلف، اظهار نظر سایر مشتریان و بازدیدکنندگان، تغییر واحد پول سایر کشورها، ارائه مطالب به روز و جذاب، اطلاع رسانی در مورد امکانات مختلف اقامتی، جاذبه ها و ... که از این طریق امکان خرید و پرداخت برای بازدیدگنندگان فراهم شود. اطلاعات مندرج در این پایگاه می بایست به چندین زبان رایج و متداول دنیا قرار داده شود. جامعیت این پرتال بایستی به گونه ای باشد که نهایتا برای مشتریان یک پایگاه اطلاعاتی جامع را ایجاد کند. قابلیت ها، امکانات و تسهیلات فراهم شده از سوی این پرتال بایستی به حدی باشد که یک مشتری بالقوه را در نقاط مختلف دنیا برای انتخاب محصولات تحریک کند. این پرتال ها سیستم های جامعی هستند که امکان ارتباطات کلیه ذینفعان و علاقه مندان یک سازمان را براساس دسترسی های تعریف شده ای امکان پذیر می سازند. این سیستم ها درگونه های مختلف شبکه ها قابل پیاده سازی هستند و امکان سازگاری آنها با سایر پایگاه های ورودی اطلاعات به سازمان می باشد. این سیستم ها چون اطلاعات جامعی را از محیط داخلی و خارجی سازمان دارند پایگاه مناسبی برای مدیریت دانش سازمان و به عبارتی گسترش یادگیری سازمانی از روندهای درونی و بیرونی سازمان می باشند. سیستم های مدیریت دانش این امکان را به سازمان ها می دهند که بتوانند دانش های ضمنی افراد را که به مرور زمان و بر اثر تجربه به دست می آید گردآوری، تدوین و در راه یادگیری سازمانی از آن استفاده کنند. از این رو این پرتال ها به تدریج به عنوان پرتال دانش های سازمانی شناخته می شوند.
  ▪ استفاده از ابزارهای چند رسانه ای و مولتیمدیا، بروشورهای الکترونیکی، تشکیل گروه های مباحثه؛ استفاده از ابزارهای نام برده شده بر شناخت بهتر و دقیق تر مشتریان از تنوع محصولات، شرایط تولید و کیفیت بسیار موثر است. تحقیقات زیادی تائید کننده این مطلب است که مشتریان به مراتب بیشتر تحت تاثیر گفته های سایر همنوعان خود از تجربه خریدهای گذشته هستند. بنابراین انتقال و مراودات C۲C در صنایع دستی در بسیاری از تصمیم گیری ها و انتخاب گزینه ها موثر است. برای این منظور سایت هایی ایجاد شده که در آن افراد به راحتی می توانند تجربیات خود را در اختیار سایرین قرار دهند. از آن جمله سایت: WWW. Lonelyplanet.com که توانست در سال ۲۰۰۲ بیش از یک صد و بیست هزار نفر را جذب سایت خود کند که بتوانند آزادانه تجربیات خود را از نقاط مختلف دنیا در اختیار سایرین قرار دهند.
  تورهای مجازی؛ یکی از روش های جدیدی که امکان دسترسی الکترونیکی مشتریان را به محصولات مختلف ممکن می سازد، استفاده از تورهای مجازی و یا سیستم های حقیقت مجازی می باشد که این حس را برای مخاطبان به وجود می آورد که به صورت سه بعدی در حالت های ۳۶۰ درجه می توانند از زوایایی مختلف به بررسی مقاصد مورد نظر بپردازند. این تصاویر با ارائه واقعی شرایط یک محصول تاثیر زیادی در انتخاب شدن آن دارد.
  ▪ گسترش استفاده از بروشورهای الکترونیکی؛ این بروشورها معمولا هزینه های پیاده سازی بسیار کمتری نسبت به بروشورهای چاپی دارند که امکان دسترسی به آنها از همه نقاط دنیا ممکن است. توزیع این بروشورها نیز از طریق کانال های توزیع هر یک از عرضه کنندگان صنعت شامل وب سایت ها، ایمیلها و نیز پرتال جامع کشور امکان پذیر می باشد. یکی از ویژگی های بسیار مهم این بروشورها امکان به روز رسانی سریع این بروشورها می باشد که سازمان ها می توانند براساس دوره های زمانی و بر مبنای تقاضای موجود در بازار این بروشورها را به روز رسانی و در اختیار بازارهای هدف قرار دهند.
  به کار گیری سیستم های ارتباط با مشتریان؛ تمرکز ویژه بر مدیریت روابط با مشتری به منظور بهینه سازی و شناخت هر چه بیشتر تمایلات مشتریان و ثبت رفتارهای حین خرید آنها برای شناخت روندهای آینده در صنعت لازم می باشد. از آنجا که صنایع دستی از جمله صنایعی است که ذاتا تنوع طلبی در آن وجود دارد و حفظ و نگهداری وفاداری مشتریان در آن کاری بسیار دشوار می باشد لذا ضبط و نگهداری اطلاعات این مشتریان و در اولویت قرار دادن آنها در شرایط خاص و یا ارائه پیشنهادهای خاص به آنها در دوره های ویژه می تواند تا حد زیادی سبب افزایش وفاداری این مشتریان شود. به کار گیری این روش نیز نیازمند شناخت طیف وسیعی از مشتریان در بازارهای هدف می باشد که سازمان با خواسته های آنها آشنایی کافی داشته باشد. خواسته هایی نظیر اینکه این افراد علاقه مند به چه فعالیت هایی حین سفر می باشند، در آمد آنها چقدر است، چه پکیج هایی بیشتر سبب برانگیختن این افراد می شود و ... دسترسی به این اطلاعات از طریق به کار گیری سیستمهای پایگاه داده های مشتریان میسر می باشد. از طریق سیستم های مدیریت با مشتری اطلاعات کاملی از مجموعه رفتارهای مشتریان براساس خواسته های آنها، ابزارهایی که سبب جذب آنها به سازمان ها شده، تعداد دفعات حضور آنها در مقصد و ... در اختیار مدیران و تصمیمگیران سازمان قرار می گیرد.
  ▪ گسترش کلوب های تخصصی؛ یکی دیگر از روش های جدید بازاریابی که از طریق اینترنت انجام می شود و تا حدود زیادی سبب افزایش وفاداری مشتریان و برگشت مجدد آنها می شود استفاده از انجمن ها و کلوب ها می باشد. در این روش عرضه کنندگان سعی در ایجاد جوامع کوچک می کنند که افراد حاضر در این جامعه همگی متفقا در مورد یک موضوع علاقه مند می باشند. برای مثال کلوب های علاقمندان به رشته های ورزشی خاص مانند اسکی، اسکی روی آب، گلف، صخره نوردی، قایقرانی در رودخانه های خروشان و ... یا علاقمندان به اماکن تاریخی، نوعی خاص از موسیقی و ... که این کلوب ها با استفاده از نوآوری های دائم سعی در نگهداری اعضای کلوب و گسترش تعداد آنها و از آن مهمتر افزایش فعالیت آنها می نمایند.مثال برگزاری مسابقات متنوع در نقاط مختلف، بازدید از کنسرت ها، تعریف تورهای جدید با شرایط متنوع، هماهنگی با عرضه کنندگان محصولات و توزیع محصولات با شرایط ویژه به اعضا و ...
  ▪ به کار گیری روش های بازاریابی تمرکزی؛ به کار گیری روش های بازاریابی تعاملی به عرضه کنندگان این قابلیت را می دهد که از نگرش های مشتریان آگاهی یابند. آگاهی از نگرش ها و تمایلات درونی گردشگران، کمک زیادی در ارائه محصولات شخصی سازی شده و نیز طراحی محصولات نوآورانه منطبق با نیازهای مشتریان خواهد کرد. برای این منظور می توان از روش های تعیین بازار هدف استفاده کرده و برنامه ریزی های ویژه ای را برای جذب گردشگران این مناطق انجام داد. برای مثال طراحی یک بخش اختصاصی برای این بازار در پرتال جامع و ارائه پیشنهادهای ویژه برای جذب مشتریان بیشتر.
  کسب مزیت های رقابتی زمانی؛ استفاده از نرم افزارها و سیستم های ردیابی بسته ها و محصولات خریداری شده توسط مشتریان امکان کاهش تاخیر در زمان انتظار مشتریان را برای دریافت محصولات فراهم می کند. استفاده از پایگاه اطلاعاتی مشتریان می تواند تا حد زیادی از اطلاعات مربوط به مشتریانی که در گذشته نیز خریدهایی را داشته اند فراهم کند و بسیاری از فرآیندهای مربوط به ثبتنام و خرید آنها را کاهش دهد.
  ▪ به کار گیری سیستم های باز مهندسی فرایندها؛ گسترش همکاری ها با سایر کشورها، ادغام های افقی و عمودی با سایر سازمانهای فعال در صنایع وابسته، گسترش خدمات اتوماسیون شده، به کار گیری پرداخت الکترونیکی، گسترش کانال های توزیع الکترونیکی و ... همگی نیاز به باز مهندسی فرایندهای فعلی را در کشور الزامی می سازد.
  پیاده سازی اینچنین سیستم کارآمدی نیازمند بازمهندسی در فعالیت های کلیه واحدهای فعال در زمینه صنایع دستی شامل طراحی، تولید، توزیع و... می باشد. به گونه ا ی که همگی این واحدها بتوانند براساس به کار گیری سیستم واحد به فعالیت های خود ادامه دهند.
  ● نتیجه گیری:
  براساس اطلاعات به دست آمده به کارگیری فناوری اطلاعات سبب ارتقای سطح تعادل در بازار می شود و تعادل در سطح بالاتر آنگونه که بحث شد افزایش سطح اشتغال و درآمد ملی را در پی خواهد داشت.
  با توجه به بسیاری از مشکلات سیاسی و تکنولوژی موجود در کشور می توان بسیاری از فعالیت های توزیع، فروش، ارتقا و پرداخت های الکترونیکی را از طریق شرکت هایی انجام داد که دارای این زیر ساخت ها می باشند و همکاری با آنها دارای چشم انداز نسبتا طولانی می باشد. استفاده از خدماتی که واسطه های الکترونیکی برای عرضه کنندگان محصولات مختلف ایجاد می کنند می تواند صنایع دستی کشور را از ناتوانی در رقابت برای توزیع الکترونیکی محصولات و خدمات نجات دهد.
  ویرایش توسط tach1993t : 07-25-2011 در ساعت 11:16 PM
   

 2. Top | #2

  نوشته ها
  555
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  میانگین پست در روز
  0.42
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  6,405
  سپاس ها
  1,565
  سپاس شده 1,126 در 405 پست
  داریک
  0
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  99% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  پیش فرض نقش و کارکردهای صنایع دستی در امور اقتصادی و اجتماعی

  نقش و کارکردهای صنایع دستی در امور اقتصادی و اجتماعی


  بررسی استعداد ها و ظرفیت های ایجاد اشتغال در اقتصاد مناطق یکی از مبرم ترین وظایف دولت در شرایط کنونی است. این مسئله به ویژه در نواحی محروم در عین حال بهره مند از توان بالقوه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از اولوت بیشتری برخوردار است.

  بدون شک یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن کشور است. چرا که این صنعت و به عبارتی این هنر – صنعت بی بدیل و بی رقیب حاصل ذوق و هنر، سلیقه، ابتکار و خلاقیت هنرمندان و صنعتگران عزیزی است که صبورانه آداب، سنن و رسوم و در یک کلام پیام فرهنگی نسل ها را در محصولات تولیدی شان متجلی کرده و از آن پاسداری می نماید.
  ویژگی های ارزنده دیگری که در این گونه صنایع موجودند از قبیل ( ملی، غیر وابسته، قابلیت ایجاد و توسعه در کلیه مناطق شهری ، روستایی و عشایری، عدم نیاز به کارشناسان خارجی ، دسترسی آسان به مواد اولیه وابزار کار مختصر و ارزان، ارزش افزوده بالا، عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد، بستر ساز صنعت گردشگری، عدم آثار مخرب زیست محیطی، ایجاد درآمد مکمل، قدرت اشتغال زایی و .. مسئولین و دست اندر کاران را داشته تا با عزمی جدی زمینه رشد و اعتلای این صنعت را آماده نمایند.
  از این جمله زیبا میتوان پی به راز ماندگاری صنایع دستی برد در واقع صنایع دستی اصلی ترین سند هویت تاریخی ملت هاست چرا که بخشی از میراث فرهنگی ماست. نسل امروزی ما بایدبداند که از چه پشتوانه فنی ، تکنیکی و هنری برخوردار بوده است تا به راحتی خود را در هجمه فرهنگی غربیها نبازد و دل به ارزش های بیهوده آنان نبندد و اسیر پدیده از خود بیگانگی یا الیناسیون نگردد.
  به لحاظ این اهمیت شورای جهانی صنایع دستی در نخستین کنگره جهانی در روز دهم ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی با شرکت استادان دانشگاه، صنعتگران و هنرمندان بیش از ۴۰ کشور جهان در نیویورک برگزار شد و به عنوان یکی از نهادهای وابسته به یونسکو به تصویب رسید. در ایران نیز بیستم خرداد هر سال که مصادف با دهم ژوئن می باشد به نام « روز جهانی صنایع دستی» نامگذاری گردید و حتی دهه پایانی قرن بیشتم از سوی سازمان ملل متحد دهه توسعه فرهنگی نامگذای شدوتوجه را بیش از پیش به پرورش استعداد ها وشکوفایی خلاقیت ها در زمینه صنایع دستی و بومی کشورها معطوف نمودند.
  از آنجا که صنایع دستی صنعتی چند بعدی و یا چند وجهی است لذا غیر از جنبه های هنری و فرهنگی از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز حائز اهمیت است . بد نیست بدانیدکه سهم صنعت خودروسازی و پتروشیمی علی رغم سرمایه گذاریهای کلان در تولید ناخالص ملی به ترتیب ۷/۲ و ۲ درصد بوده در حالیکه سهم صنایع دستی در تولید ناخالص میلی ۳ درصد می باشد.
  ویژگیهای بارز و انکار ناپذیر این هنر صنعت باعث شده که تمامی کشورها ، چه کشورهای در حال توسعه و یا کشورهای پیشرفته ناگزیر از لحاظ نمودن نقش این صنعت در برنامه های اقتصادی اجتماعی خود باشند.
  امید است با رشد و توسع صنایع دستی گام های موثری در جهت ایجاد فرصت های شغلی برداشته تا این صنعت جایگاه واقعی خود را از جهات اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و اشتغال زایی را پیدا وموجبات رشد و توسعه اقتصادی فراهم گردد.
  ● مقدمه
  بررسی استعداد ها و ظرفیت های ایجاد اشتغال در اقتصاد مناطق یکی از مبرم ترین وظایف دولت در شرایط کنونی است. این مسئله به ویژه در نواحی محروم در عین حال بهره مند از توان بالقوه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از اولوت بیشتری برخوردار است.
  در چنین شرایطی توسعه صنایع دستی به مثابه جزء جدایی ناپذیر اقتصاد روستایی در منطقه با جذابیت های فراوان گردشگری و شمار قابل توجه گردشگرانی است که چشم انداز بسیار امیدبخش را در جهت رشد اجتماعی و رونق اقتصادی منطقه و افزودن بر ظرفیت های اشتغال زایی آن دربرابر برنامه ریزان ومدیران اجرایی کشور می گشاید.
  از این رو کنکاش و مطالعه پیرامون برنامه ریزی ، نقش و اهمیت توسعه صنایع دستی با مصرف شناسایی و ایجاد ظرفیت های جدید ایجاد اشتغال مولد و ارتقاء و بهبود شاخص های کلان اقتصادی و نیز ارتقاء سطح درآمد ومعیشت ورفاه هزاران خانه دار روستایی و شهری فعال دراین صنعت ضرورت پیدا می کند . ارکان این مطالعات با انجام بررسیهای تخصصی در زمینه های اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی تشکیل می دهد.
  ● تاریخچه صنایع دستی در جهان و ایران
  صنایع دستی، یکی از قدیمیترین و پرپیشینه ترین فعالیت های بشری است که به موجب برخی از اسناد و مدارک تاریخی، سابقه پیدایش آن به عصر حجرمی رسد. حاصل کاوشهای باستان شناسان حکایتگر آن است که از آغاز زندگی بشر بر روی زمین ساخت ظروف وپاره ای ابزار مصرفی دیگر نظیر نیزه و خنجر به عنوان وسیله شکار یا اسباب دفاع، از جنس سنگ، آهن، مس و بالاخره پوست و پشم و کرک حیوانات وهمچنین الیاف گیاهی رواج یافته است. نخستین اجتماعات انسانی با توجه به شیوه معیشت جوامع مبتنی بر شکار و گردآوری خوراک ذکر کرده اند. شواهدی در دست است که نشان میدهد صنایع دستی از قدمتی در حدود ۱۲۰۰۰ سال برخوردارند. در اواخر نخستین دوره زندگی اقتصادی- اجتماعی بشر، تغییراتی در صنایع دست ساز رخ داد. تحول اجتماعات بشری و تغیر شیوه معیشت انسان ها به کشاورزی در مقایسه با گذشته پیشرفت بسیار قابل ملاحظه ای در زدگی انسان به شمار می آید و رشد چشمگیر آن در ابزارهای مربوط به کشاورزی مشهود است.
  در سیر تحول تاریخی و تحولات فنی و تغییر و روش تولید، ظهور انقلاب صنعتی اروپا بزرگترین رویداد تاریخی محسوب می شود زیرا صنایع و حرفه های دستی به یکباره دچار چنان تحول و دگرگونی عظیمی گردیدکه بسیاری از این صنایع درممالک کانون انقلاب صنعتی رو به نابودی گذاشت.
  البته شدت و ضعف سیاست حمایتی دولت نسبت به صنایع دستی بستگی زیادی به درجه توسعه یافتگی ، اهمیت صنایع دستی موجود، مساله افزایش جمعیت و بیکاری، محدودیت منابع درآمد و نظائر آن دارد. به عنوان مثال در هندوستان که زندگی بیش از ده میلیون نفر بسته به صنایع دستی و روستایی بوده و این رشته فعالیت بیش از ۱۴ درصد درآمد ملی را تامین میکند.
  حجم تجارت جهانی صنایع دستی ۱۴ تا۵/۱۴ میلیارد دلار به سال است که از رقم مذکور ۴ تا ۵/۴ میلیارد دلار مربوز به فرش و بقیه به دیگر اقلام صنایع دستی اختصاص دارد . کشور چین با ۵ میلیارد دلار صادرات سالانه در راس کشورهای صادر کننده صنایع دستی قرار دارد. صادرات صنایع دستی طی دوره ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸ نشان می دهد سهم صادرات صنایع دستی از کل این گروه در سال ۱۳۷۳ حدود ۳% می باشدو این سهم در سال ۱۳۷۸ به ۲۵% کاهش یافته است.
  از سال ۱۹۶۴ نیز شورای جهانی صنایع دستی (World craftscouncil(w.c.c)) وابسته به سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد( یونسکو) درژنو تاسیس شد که هدف اساسی آن کمک به بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی صنعتگران در سراسر جهان و ایجاد هماهنگی لازم در سیاست توسعه صنایع دستی کشور های عضو از طریق تهیه و انتشار نشریات علمی و آموزشی، تشکیل کنفرانس ها وسمینارهای مختلف جهت بحث و تبادل نظر در زمینه ها ی اقتصادی، فنی و فرهنگی، صنایع دستی می باشد.
  فعالیت های کشاورزی و دامداری در ایران از گذشته های دور تا به امروز ، هم بخشی از مواد اولیه مورد نیاز صنایع دستی کشور را مهیا ساخته و هم افرادی را که به این نوع فعالیت های اشتغال دارند و به علت طبیعت کارشان، فصل یا فصولی از سال بیکار می مانند و ضرورتا نیاز به فعالیت در رشته های دیگر تولیدی دارند به کاری مفید مشغول داشته است. صنایع دستی ایران از هزاران سال پیش تاکنون پیوندی نیرومند با سنت های باستانی داشته است. مروری بر روند تاریخی صنایع دستی در ایران نشان می دهد که در تمام دوره های تاریخی ایران درفن سفالگری، پارچه بافی، گچ بری، قلمزنی وفلز کاری توفیقات زیادی داشت و به نظر محققان و پژوهشگران، مشخص گردید که زادگاه صنایع وهنرهایی نظیر قالیبافی، فلزکاری ، سفال و سرامیک سازی درایران بوده است.
  خلاصه این که، ساختار اقتصادی و اجتماعی، امنیت اقتصادی و صنایع و فرآورده های دستی در سیر تحول تاریخی صنایع دستی در ایران مورد توجه و تاثیر زیادی قرار گرفت.
  ● اهمیت موضوع اقتصادی و اجتماعی صنایع دستی
  به منظور درک اهمیت صنایع دستی در ارکان حیات اجتماعی، اقتصادی یک جامعه تنها کافی است تا نظری به مهمترین ویژگی های صنایع دستی افکند:
  ▪ صنایع دستی نقش مهمی برای نیروی انسانی در امر تولیددر نظر می گیرند، چرا که در فرایند تولید این مصنوعات ، دست انسان دارای نقش اساسی است.
  ▪ از آنجا که در فعالیت های مربوط به صنایع دستی نیازی به کارشناس خارجی نیست ومواد اولیه مورد استفاده معمولا از مواد ساده و در دسترس تشکیل می گردد که به آسانی و با بهای نسبتا ارزان قابل تامین است.
  ▪ صنایع دستی در مناطق روستایی یکی از عوامل مکمل اقتصاد کشاورزی است. به دلیل دارا بودن پتانسیل ایجاد فرصت های شغلی وکسب درآمد، ضمن پر کردن اوقات فراغت و بیکاری روستائیان مانع از مهاجرت های گسترده فصلی یا دائمی آنها به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی می گردد.
  ▪ فعالیت های صنایع دستی به دلیل برخورداری از ویژگیهای تکنیکی ساده و بهره گیری ازابزارها و وسایل تکنولوژیکی آسان، به گونه ای است که امکان پرداختن به آنها در جوامع شهری و روستایی و عشایری و به صورت کارگاهی ،خانگی و یا حتی دوره گردی و سیار وجود دارد.
  ▪ صنایع دستی به دلیل برخورداری از بار فرهنگی و دارا بودن جنبه های هنری می تواند عامل ترویج عناصر فرهنگی در نقاط مختلف کشور و حتی فراسوی مرزها باشد.
  با اذعان به اهمیت چند جانبه صنایع دستی، مقاله حاضر با محدود ساختن موضوع مطالعه بیشتر به مسائل اقتصادی و اجتماعی صنایع دستی می پردازد.
  ● اهداف موضوع
  در این تحققی، مسائل اجتماعی و اقتصادی مربوط به صنایع دستی با تاکید بر محدودیت اشتغال ومشارکت زنان مورد توجه قرار می گیرد، مهمترین اهداف این مطالعه به شرح ذیل طراحی گردید:
  ▪ ارائه تعریفی جامع وروشن از صنایع دستی ومفاهیم مربوط به مسایل اقتصادی و اجتماعی آن
  ▪ مطالعه روند تحولات و پیشینه تاریخی صنایع دستی با تاکید بر ساختار اقتصادی و اجتماعی آن
  ▪ نقش و کارکردهای اصلی اقتصادی و اجتماعی صنایع دستی
  ▪ نقش و کارکردهای فرعی صنایع دستی
  ▪ بررسی محدودیت ها با مسایل اصلی توسعه صنایع دستی
  ▪ ارائه راهبردها و پیشنهادات اجرایی در توسعه صنایع دستی
  ● روش مطالعه
  مطالعه حاضر، در هر بخش متناسب با ماهیت اطلاعات مورد نیاز از روش خاصی برای تحقیق گردآوری اطلاعات استفاده نمود که مهمترین آن روش مطالعه اسنادی ومنابع کتابخانه ای مربوط به صنایع دستی با توجه به اهداف استفاده گردید.
  ● تعریف صنایع دستی
  به طور کلی صنایع به چهار دسته سنگین، سبک ، کوچک و دستی تقسیم می شود که هر یک دارای خصوصیات منحصر به فردخود هستند. اصطلاح صنایع دستی از نظرلغوی، دارای مفهوم واحد و ثابتی نیست و هنوز تعریفی که جامع و کامل و مورد پذیرش همه کارشناسان در کشورهای مختلف باشد وضع نشده است بر مبنای مجموع تعاریف می توان ویژگی ها زیر را برای صنایع دستی بر شمرد:
  ▪ صنایع دستی از جمله فعالیت هایی است که در آن نیروهای جسمانی و روحی انسان دارای نقش اساسی است
  ▪ صنایع دستی در شمار صنایع ملی و ناوابسته ای است که به هیچ وجه نیازمند کارشناس و متخصص خارجی نیست ومواد اولیه مورد مصرف در ان ساده و به آسانی و ارزانی قابل تامین است.
  ▪ فعالیت در اکثر رشته های صنایع دستی محتاج ابزار ووسایل چندان پیچیده وسرمایه زیاد نیست و در واقع ذوق و استعداد و مهارت صنعتگر اصلی ترین ومهمترین عامل تولید به حساب می آید.
  ▪ صنایع دستی، خصوصا در مناطق روستایی یکی از عوامل مکمل اقتصاد کشاورزی بوده ومانع مهاجرت های دایمی یا فصلی آنها می شود.
  ▪ صنایع دستی بازتابی از تاریخ وتمدن هر قوم وملت بوده و می تواند نقش موثری در زمینه تبادل وانتشار فرهنگ ها و سنن مناطق مختلف کشور باشد.
  خلاصه صنایع دستی عبارت است از« مجموعه ای از صنایع هنری و سنتی شامل بافته های داری ، آثارچرمی و کاغذی، سفال و سرامیک ، هنرهای چوبی و حصیری، رودوزیهای سنتی، هنرهای فلزی وسنگی است که با محدودیت هنر و ذوق و زیبا شناختی ایرانی و بهره گیری از مواد اولیه قابل دسترس وبومی به کمک دست و ابزار مورد نیاز و با کاربری و زندگی فردی وجمعی تولید شده و ریشه در تاریخ کهن ایران زمین دارد.»
  ● تقسیم بندی صنایع دستی
  صنایع دستی در ایران به طور کلی شامل بیست گروه می باشد که بر اساس یک تقسیم بندی می توان آنها را در سه گروه ذیل جای داد:
  الف) صنایع دستی« هنری» : به آن گروه از فرآورده هایی اطلاق می شود که دارای جنبه های هنری قومی بوده و در اکثر مواقع موارد مصرف چندانی ندارند مانند مینیاتور، طلاکوب و..
  ب) صنایع دستی« هنری - مصرفی » معمولا به آن گروه از فرآورده هایی اطلاق می شودکه ضمن برخورداری از ارزشهای هنری دارای جنبه های مصرفی نیز هستند . نظیر قالی، گلیم، جاجیم ، مصنوعات شیشه ای و..
  ج) صنایع دستی« مصرفی» : معمولا به آن دسته از محصولاتی اطلاق می شود که دارای ارزش هنری بسیار ناچیز بوده ولی جنبه های مصرفی قوی دارد مثل انواع سفال و سرامیک، انواع بافتنی ها، لباسهای محلی و مصنوعات حصیری و..
  ● نقش و کارکردهای اصلی صنایع دستی
  صنایع دستی، اثرات قابل ملاحظه ای در برطرف نمودن و یا تخفیف و تعدیل مسایل اجتماعی و توسعه اقتصادی دارد که مهمترین تاثیرات آن از نظر اقتصادی و اجتماعی را می توان در مقوله های ذیل جستجو نمود:
  ▪ ایجاد اشتغال مولد و درآمد برای گروه های از افراد در شهرها که دارای ذوق و هنر بوده و مایلند تا با پرداختن به یکی از رشته های صنایع دستی از این رهگذر امرار ومعاش نمایند.
  ▪ ایجاد اشتغال جنبی و درآمد مکمل برای روستائیان و خانواده شان در فاصله زمانی بین کاشت و داشت محصول و نیز در اوقات فراغت از فعالیت های کشاورزی
  ▪ جلوگیری از مهاجرت های بی رویه به شهرها و کاهش میزان وابستگی به خارج و تامین استقلال اقتصادی
  ▪ تقویت روحیه ابتکار در افراد وامکان بکارگیری از ذوق و خلاقیت های فردی درامر تولید انواع محصولات صنایع دستی به عنوان ارزنده ترین هنر کاربردی کشورمان .
  ▪ توسعه صادرات غیرنفتی و تامین بخشی از درآمد ارزی موردنیاز
  ▪ معرفی و حفظ ارزشهای فرهنگی، آداب و روسوم دیرینه و اصالت های موجود در جامعه
  ▪ زمینه سازی برای ایجاد صنعت مستقل و غیر وابسته کشور
  صنایع دستی، راباید به عنوان یک رشته مکمل دراموراجتماعی و اقتصادی موردحمایت و تقویت قرار دارد و از این رهگذر و پارا مترهای موجود و نتایج حاصل از مطالعات کتابخانه ای می توان نقش های اصلی صنایع دستی در مسائل اقتصادی و اجتماعی به شرح ذیل مطرح نمود:
  ۱) تامین اشتغال و تعادل بخشی بازار کار
  یکی از مهمترین معضلات کنونی کشور مساله اشتغال می باشد و به منظور ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه گذاری است بر اساس مطالعات صورت گرفته برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت بین ۱۶۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال سرمایه نیاز است ومیزان سرمایه مورد نیاز برای فعالیت های صنایع دستی به خوبی نشان میدهد که سرمایه مورد نیاز این بخش بسیارکمتر از سرانه مورد نیاز سایر بخش ها است در حقیقت فعالیت های صنایع دستی به دلیل اتکا به ذوق و سلیقه ونیروی انسانی نیاز چندانی به سرمایه نقدی نداشته و می توان به اندک سرمایه نسبت به ایجاد اشتغال در این بخش اقدام نمود
  سرمایه اولیه موردنیاز فعالیت های صنایع دستی
  ردیف / نام فعالیت / سرمایه مورد نیاز(ریال)

  ۱ / دست بافته های داری/ ۰۰۰/۴۰۰

  ۲ / گلیم / ۰۰۰/۴۰۰/۱

  ۳ / مصنوعات چوبی/ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵

  ۴ / سفالگری/ ۰۰۰/۰۰۰/۴

  ۵ / سبدبافی/ ۰۰۰/۸۶۵
  از سوی دیگر حرکت نیروی کار به سمت بخش خدمات سبب ایجاد فعالیتهای کاذب می شود و درحالی که حذب این نیروی کار توسط بخش صنایع دستی نه تنها موجب تعادل بخشیدن به سایر بخش ها می شود همچنین از ایجاد شغل های کاذب جلوگیری می نماید و به دلیل ماهیت تولیدی بودن تاثیر قابل توجهی بر اشتغال زایی غیر مستقیم دارد.
  ● متنوع سازی فعالیت های اقتصادی خانوار
  با توجه به نتایج مطالعه حاضر، صنایع دستی به طور عام یک فعالیت پایه نیست و فعالیت صنعت دستی از چند طریق موجب بهبود وضعیت اقتصادی خانوار می شود. مهمترین طریق بهبود آن ، ازدیاد روشهای کسب درآمد خانوار یا متنوع سازی ان است و به دلیل داشتن ویژگی های مثبت صنعت دستی که عبارتند از :
  ▪ انجام آن توسط کلیه افراد خانوار
  ▪ سرمایه اندوز بودن صنعت دستی
  ▪ داشتن تکنولوژی بومی
  ▪ فراگیری و آموزش سریع
  لذا، وجود این خصوصیات و محاسن سبب شودتا بتوان صنعت دستی را به طور ساده میان خانوارها ترویج کرده و افزودن فعالیت صنعت دستی به فعالیت های اقتصادی خانوار سبب کاهش بیکاری پنهان و بر اساس آن افزایش بهره وری نیروی کار می شود.
  ● تامین معیشت و درآمد یکی از علل اصلی روی آوردن خانوارها، خصوصا روستائیان به صنعت دستی بهبود بخشیدن وضعیت درآمدی خانوار است مساله ای مهم در صنعت دستی جنبه هنری و جنبه مصرفی – اقتصادی بودن کالاهای تولید شده است که قطعا برنامه ریزی جهت توسعه این صنعت می تواند سهم چشمگیری در تامین کل درامد خانوارها حداقل ۴۰ درصد داشته باشد.
  ● مشارکت اقتصادی زنان
  ارزش کار زنان روستایی و شهری چه در کشورهای توسعه یافته و چه در حال توسعه همواره از بعد تاریخی مورد غفلت قرار گرفته است در این راستا فعالیت هایی که از سوی زنان در بازاهای محلی و همچنین در خانه داری و خدمات خانوار انجام می گیرد ودر اندازه گیری فعالیت های اقتصادی کشور نادیده گرفته می شود.
  به هر حال مطالعات نشان میدهد که زنان مولدانی فعال بوده ودر فرآیند توسعه و ایجاد ثروت در جهان سهم مهمی دارند بخصوص زنان روستایی در کشورهای در حال توسعه که در پایداری نظام اقتصادی روستایی نقش اساسی را ایفا می کنند همچنین بررسی ها نشان می دهد فعالیت های زنان در صنایع دستی، قالی بافی، زیلو بافی، حصیر بافی و دیگر صنایع دستی بیشتر از فعالیت آنها در تولید محصولات غذایی بوده است و اغلب بین ۷۵ تا ۸۰ درصد افراد شاغل در بخش صنایع دستی را زنان تشکیل می دهند.
  افزایش حضور زنان در صنعت دستی عوارض مثبت زیر را دارد:
  ▪ افزایش درآمد خانوار
  ▪ بالا رفتن رفاه خانوار
  ▪ کاهش فشار مالی بر سرپرست خانوار
  ▪ امنیت اقتصادی
  ▪ پیشگیری از مهاجرت آنان به شهرها
  ● سایر عملکردها و نقشهای صنایع دستی
  امروزه رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی بدون توجه به اجزاء آن چندان امکان پذیر نیست و توزیع اشتغال بین بخش های اصلی فعالیت های اقتصادی تابع دو پارامتر نیروی کار و سرمایه می باشد که در این بین صنایع دستی به دلیل خصوصیاتی ممتاز مانند سرمایه اندوز بودن، کاربر بودن، مشارکت دادن زنان در تولید، متنوع کردن منابع درآمد خانوار، کاهش ریسک درآمد، استفاده آن از مفاهیم داخلی و بسیاری دیگر از پارامترهای اقتصادی و فرهنگی نظیر ارزش افزوده بالا، حفظ فرهنگ و اصالت بومی ، انتقال هنر بومی ومحلی ، پیوند نسل ها و سایر مولفه ها می تواند یکی از مهمترین عوامل و راه حل های مبارزه با بیکاری در مناطق مختلف کشور باشد و با ایفای نقش های ذیل تاثیرات بلند مدت بر توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور خواهد داشت:
  ▪ عمران و توسعه ملی
  ▪ ایجاد جاذبه برای توسعه گردشگری
  ▪ تجهیز منابع و ایجاد تعادل های منطقه ای در توسعه
  ▪ ازدیاد درآمد سرانه
  ▪ افزایش تولید ملی و توسعه صادرات
  ● مهمترین محدودیتها و مسائل توسعه صنایع دستی
  صنایع دستی به عنوان عامل موثر در توسعه اقتصادی و اجتماعی جهت تحقق اهداف وماموریت ها با موانع ومحدودیت هایی در این مسیر مواجه می باشد که اهم آن عبارتند از :
  ▪ محدودیت ها و مشکلات تجهیز منابع
  ▪ مسائل و مشکلات بازاریابی ، تبلیغات و اطلاع رسانی و نظام عرضه و توزیع
  ▪ مسائل ومحدودیت های فنی و تکنولوژیک
  ▪ مسائل ومشکلات کمبودهای اموزشی، ترویج وتحقیق
  ▪ مسائل و نارسایی های حقوقی، قانونی ومقررات
  ▪ مسائل وتنگناهای نظام اجرایی و مدیریتی
  ● نتیجه گیری و پیشنهادات
  به طور کلی صنایع دستی ، نه رقیبی برای صنایع جدید ماشینی است ونه مانعی بر سر راه استفاده ی صحیح ومناسب از تکنولوژی ، بلکه فقط عامل مکمل در اقتصاد و مسائل امور اجتماعی در کشورها محسوب می شود.
  در کشور ما، به دلیل فراوانی منایع مواد اولیه ی ارزان، طولانی بودن پیشینه ی تولید صنایع دستی،تنوع رشته های صنایع دست ساز و استقبال کشورهای دیگر از تولیدات صنعتگران، صنایع دستی توانسته عاملی موثر جهت جذب گروهی از مردان و زمینه ساز اشتغال برای آنان باشد و طبق آمار هم اینک افزون بر ۱۰ میلیون نفر در نقاط مختلف کشور به طور مستمر یا غیر مستمر به تهیه و تولید انواع فرآورده های دست ساز اشتغال دارد و لااقل قسمتی از عایدی و وسیله تامین معیشت خود وخانواده شان صنایع دستی است . صنایع دستی از جمله صنایعی است که به پشتوانه ی فراوانی مواد اولیه و از آنجا که ابزار کارگران و نیروی متخصص چندانی را نیازمند نیست و اشتغال به تنهایی متکی به نیروی کار است و با سرمایه محدود در کوتاه مدت می تواند بازده مناسبی داشته باشد.
  با توجه به نقش وکارکرد صنایع دستی در امور سرمایه گذاری، تکنولوژی، تولیدات ملی، توسعه صادرات، تامین تعادل اجتماعی ، توسعه توریسم و مبادلات فرهنگی ، ایجاد توسعه فعالیت های وابسته و بالا بودن سطح مشارکت زنان در تولید صنایع دستی می توان نتیجه گرفت که :
  ▪ صنایع دستی عامل موثربر افزایش درآمد خانوار می باشد
  ▪ صنایع دستی نقش بسزایی در رفاه اجتماعی و مالی اقشار مختلف جامعه دارد
  ▪ صنایع دستی عامل موثر در توسعه جوامع محلی و فقیر نشین روستایی کشور است.
  ▪ صنایع دستی عامل اثر گذار در پیشگیری از انواع آسیب های اجتماعی مانند مهاجرت های بی رویه ، اعتیاد، فحشا، .. می باشد.
  لذا بر اساس مطالعات انجام شده و نتایج فوق می توان پیشنهادات و راهبردهای ذیل در جهت افزایش تقش صنایع دستی در مسائل اقتصادی و اجتماعی بیان نمود:
  ▪ تاسیس مراکر آموزش حرفه ای در رشته های گوناگون صنایع دستی
  ▪ ایجاد کارگاه های تولیدی نمونه مخصوصا درمناطق روستایی
  ▪ خرید و بازاریابی محصولات تولید شده توسط هنر مندان این رشته
  ▪ پایدار نمودن اشتغال موجود این بخش و فراهم آوردن امکان حداقل رشد سالانه
  ▪ ساماندهی و ارائه تسهیلات بانکی ومناسب و ارزان و آسان
  ▪ ایجاد شبکه ها و مراکز تحقیقات کاربردی و ارائه مستمر طرح ها و راهکارهای مناسب
  ▪ ایجاد بسترهای مناسب برای افزایش مشارکت زنان در توسعه صنایع دستی
  ▪ برگزاری نمایشگاه های خارجی، ملی، منطقه ای ، استانی در طول برنامه چهارم توسعه
  ▪ تلاش در جهت برقراری پوشش بیمه ای لازم برای کلیه صنعتگران صنایع دستی
  ▪ استفاده از فن آوری روز در تولید صنایع دستی اصالت های هنری وملی
  ▪ تکمیل و توسعه و به روز کردن بانک جامع اطلاعات صنایع دستی
  ▪ مصرفی و ترویج صنایع دستی با بهره گیری از امکانات و دستگاه های دولتی
  ▪ اشاعه فرهنگ استفاده از صنایع دستی در زندگی با شیوه ی تبلیغانی موثر
  ▪ سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت در زمینه حفظ ، احیاء و ترویج و توسعه کمی و بهبود کیفی
  ▪حمایت وهدایت و استفاده از امکانات نیروی انسانی موجود در این بخش
  ▪ مشارکت در همایش ها و سمینارهای ملی و جشنواره های صنایع دستی
  ▪ برنامه ریزی در جهت ایجاد بازارچه های صنایع دستی توسط مردم در دروستاها و شهرها
  ▪ ایجاد و راه اندازی خوشه های صنایع دستی در جهت ساماندهی کارگاه های تولیدی پراکنده در روستا و شهرها
  ▪ ایجاد بستر های لازم به منظور برقراری ارتباط موثر میان دانشگاه ها ومراکز علمی و تحقیقاتی کشور با تولید کنندگان صنایع دستی
  ویرایش توسط tach1993t : 07-25-2011 در ساعت 11:12 PM دلیل: آپلود عکس
   

 3. Top | #3

  نوشته ها
  555
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  میانگین پست در روز
  0.42
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  6,405
  سپاس ها
  1,565
  سپاس شده 1,126 در 405 پست
  داریک
  0
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  99% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  پیش فرض نقش صنایع دستی در اقتصاد ایران

  نقش صنایع دستی در اقتصاد ایران


  صنایع دستی ایران، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص ترین هنر کاربردی ایران و یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان، ریشه های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی داشته است....

  صنایع دستی ایران، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص ترین هنر کاربردی ایران و یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان، ریشه های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی داشته است
  به طور کلی نقش صنایع دستی در اقتصاد ایران عبارت است از: کمک به توسعه اقتصادی، ایجاد شغل، سرمایه گذاری اندک و بهره وری بالا.
  رشد اقتصادی و دستیابی به هدف های مختلف آن امروزه سرلوحه برنامه و فعالیت های بسیاری از دولت ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. این دولت ها در برنامه های توسعه اقتصادی خود هدف های عمده ای را در زمینه های مختلف اقتصاد، اجتماع، سیاست و ... دنبال می کنند.
  در بخش اقتصاد، عمده هدف های دولت ها متوجه افزایش تولید و درآمد ملی(رشد اقتصادی)، رسیدن به اشتغال کامل و کاهش نرخ بیکاری، ثبات قیمت ها و کاهش نرخ تورم به منظور حفظ قدرت خرید پول ملی، توسعه صادرات و افزایش درآمدهای ارزی به منظور تأمین نیازهای ارزی کشور و تسهیل در اجرای برنامه های توسعه و بالاخره توزیع بهتر و عادلانه تر درآمدها برای برقراری عدالت اقتصادی در جامعه است.
  دستیابی به توسعه اقتصادی به سهم خود بر وجوه مختلف زندگی افراد مانند سطح زندگی و معیشت و رفاه، آموزش بهداشت عمومی و شاخص های جمعیتی مثل نرخ مرگ و میر، میانگین طول عمر و میزان زاد و ولد تأثیرات شگرف می گذارد.
  همچنین دولت ها برای نیل به هدف های خود و دستیابی به توسعه اقتصادی، ناگزیر از اتخاذ سیاست ها و خط مشی های هماهنگ با شرایط و اوضاع و احوال اقتصادی، اجتماعی و ... کشور هستند.
  بیشتر کشورهای در حال توسعه در اجرای برنامه های موردنظر خود با مشکلات عدیده ازجمله رشد بی رویه جمعیت، بیکاری، کم کاری و رواج انواع مختلف بیکاری ازجمله بیکاری های پنهان، فصلی و... و در نتیجه پایین بودن سطح درآمد و معیشت گروه زیادی از مردم، نقصان تشکیل سرمایه داخلی و نبود منابع مالی کافی برای اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و ساخت و توسعه امکانات زیربنایی موجود به منظور فراهم آوردن امکان بهره برداری بهینه از منابع انسانی، طبیعی و ... کشور مواجه هستند.
  به همین دلیل بعضی از صاحبنظران با توجه به سهولت گسترش صنایع کوچک بر تقویت، توسعه و گسترش این صنایع در برنامه توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه اصرار و توصیه دارند.
  صاحبنظران این بخش در توصیه های خود به ویژه بر قابلیت ها و ویژگی های این قبیل صنایع از جمله نیاز به سرمایه اندک برای ایجاد، راه اندازی و بهره برداری، کاربر بودن این صنایع و نیاز به سرمایه گذاری اندک سرانه برای ایجاد یک شغل، عدم نیاز به تخصص های فنی و حرفه ای بالا و سازگاری و استفاده از مهارت های بومی، بازار ساده فروش محصولات و بالاخره قابلیت و توانایی ایجاد درآمدزایی تکیه دارند.
  بازار داخلی صنایع دستی ایران، بازاری است سنتی و تا به حال برای گسترش آن بازاریابی و تبلیغات صورت نگرفته است. از خصوصیات مهم این بازار، سود سرشار واسطه ها در امر توزیع مواد اولیه مصرف و داد و ستد آن است.
  به طور خلاصه عوامل مؤثر در گسترش بازار داخلی صنایع دستی ایران عبارتند از: افزایش سطح درآمد سرانه، افزایش جمعیت، ازدیاد مسکن و افزایش سطح زیربنایی آن، ترویج تبلیغات در مورد استفاده از صنایع دستی به عنوان یک کالای هنر ملی و توسعه صادرات صنایع دستی ایران.
  در زمینه اصول بازاریابی نوین و راهبردی که صادرکنندگان نادیده می گیرند می توان این موارد را نام برد: نبود افراد متخصص، فقدان نوآوری، مواد اولیه نامرغوب، نبود مراکز اطلاعاتی، عدم انجام تحقیقات بازاریابی، نبود راهبرد صادرات، بسته بندی و عدم استفاده از راهبرد قیمت گذاری.
  همچنین از عمده ترین تنگناها و محدودیت ها می توان به شناخت نداشتن کافی و مناسب از بازارهای داخلی و جهانی(بازار هدف) و سلایق مشتریان، توجه نکردن به سطح کیفی تولید و نوآوری در محصولات تولیدی، عدم تبلیغات و بازاریابی داخلی و خارجی اشاره کرد.
  ازجمله راهکارهای صنایع دستی می توان به معرفی، تبلیغ و ترویج صنایع دستی استان به منظور بازاریابی در داخل و خارج کشور با شیوه های نوین تبلیغاتی، استفاده از فن آوری روز در تولیدات صنایع دستی با حفظ اصالت های هنر ملی، حمایت و تشویق بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در این بخش به ویژه برای ایجاد بازارچه های صنایع دستی، سیاستگزاری در راستای فروش و صادرات کالاها و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی اشاره کرد.
  صنایع دستی برای حضور بین المللی نیاز به حمایت دولت دارد و سالیان سال بودن حمایت حکومت ها و فقط با تکیه بر تمدن کهن ایران رشد و ادامه مسیر داده است اما تحول در این رشته زمانی صورت می گیرد که بتوانیم بازاری مناسب برای فروش آنها ایجاد کنیم.
  نگاه جامع و کامل همراه با مدیریت مدرن و جدی راه رسیدن به این هدف هاست و این نوع نگاه و مدیریت در کنار برنامه ریزی های دقیق ما را به نتیجه مطلوب می رساند.
  ویرایش توسط tach1993t : 07-25-2011 در ساعت 11:17 PM دلیل: آپلود عکس
   

 4. Top | #4

  نوشته ها
  555
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  میانگین پست در روز
  0.42
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  6,405
  سپاس ها
  1,565
  سپاس شده 1,126 در 405 پست
  داریک
  0
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  99% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  پیش فرض عملکرد صنایع دستی در بهبود وضعیت اجتماعی

  عملکرد صنایع دستی در بهبود وضعیت اجتماعی


  صنایع دستی، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخصترین هنر کاربردی ریشه های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی داشته است. هنر صنایع دستی در ایران که هزاران سال پیش آغاز شده در دوره های مختلف تاریخی با فراز و فرود های بسیاری همراه بوده است ولی هیچ گاه در ایران به کلی از بین نرفته و همواره سهم عمده ای در اشتغال و تولید داشته است. این مقاله سعی دارد با نگرشی اجمالی به عوامل گوناگون،تاثیر صنایع دستی را در بهبود وضعیت اجتماعی مورد بررسی قرار دهد.

  ● مقدمه:
  در روزگار ماشینی امروز که نشان از چیرگی تکنیک و فن بر روح و روان انسانهاست،صنعتی مورد نیاز است تا با دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و ماشینی به آن تازگی و طراوت بخشد،چرا که انسان تا هست و زندگی می کند،لطافت را می خواهد و صنایع دستی می تواند این نیاز را برآورده کند.
  صنایع دستی، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخصترین هنر کاربردی ریشههای عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی داشته است. هنر صنایع دستی در ایران که هزاران سال پیش آغاز شده در دوره های مختلف تاریخی با فراز و فرود های بسیاری همراه بوده است ولی هیچ گاه در ایران به کلی از بین نرفته و همواره سهم عمده ای در اشتغال و تولید داشته است. صنایع دستی ایران از لحاظ تنوع و گوناگونی در رأس همه کشورهای جهان قرار دارد و تنوع آن به ۱۵۰ رشته می رسد. این مقاله سعی دارد با نگرشی اجمالی به عوامل گوناگون،تاثیر صنایع دستی را در بهبود وضعیت اجتماعی مورد بررسی قرار دهد.
  ● تعریف صنایع دستی :
  از مجموعه تعاریف ارائه شده در خصوص صنایع دستی می توان گفت: صنایع دستی به مجموعهای از"هنر - صنعت" اطلاق می شود که بیشتر با استفاده از مواد اولیه بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید، به کمک دست و ابزار دستی موجب تهیه و ساخت محصولاتی میشود که در هر واحد آن، ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی یافته و همین عامل وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانهای است. پس صنایع دستی تنها یک کالا و شیئی برای مبادله وخرید و فروش نیست، بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگیهای اقوام و ملل مختلف از طریق این کالای با ارزش مبادله می شود و نوعی ارتباط را بین آنها ایجاد می کند.
  پس صنایع دستی دارای ویژگیهایی بدین شرح است:
  ۱) انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید، توسط دست و ابزار و وسایل دستی
  ۲) حضور مؤثر و خلاق انسان در تولید و شکل بخشیدن به محصولات ساخته شده با امکان ایجاد تنوع و پیاده کردن طرح های مختلف در مرحله ی ساخت این گونه فرآورده ها.
  ۳) تأمین قسمت عمده ی مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی.
  ۴) داشتن بار فرهنگی(استفاده از طرح های اصیل، بومی و سنتی).
  ۵) عدم همانندی و تشابه فرآورده های تولیدی با یکدیگر.
  ۶) عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد در مقایسه با سایر رشته های صنعت.
  ۷) دارا بودن ارزش افزوده ی زیاد در مقایسه با صنایع دیگر.
  ۸) قابلیت ایجاد و توسعه در مناطق مختلف )شهر، روستا و حتی در جوامع عشایری).
  ۹) قابلیت انتقال تجربیات، رموز و فنون تولیدی به روش استاد و شاگردی.
  به منظور آشنایی بیشتر با صنایع دستی به زمانی بازمیگردیم که هنر در حال شکل گیری بود.
  ● هنر پیش از تاریخ:
  قدمت تمدن و فرهنگ در خطّهٔ فلات ایران به چند هزار سال قبل از ورود آریائیها باز میگردد. اقوام آریایی، احتمالاً از اوایل هزارهٔ اول ق.م در فلات ایران ساکن شده و نام خود را بر آن نهادند. بنابراین تاریخ هنر ایران، آثار متنوعی را از دوران ماقبل تاریخ تا سدههای اخیر در محدودهٔ این سرزمین وسیع را در بر میگیرد. یکی از ویژگیهای هنر ایرانی ماندگاری آن است که آنرا از سایر هنرهای جهان متمایز و مشخص میسازد.
  در واقع اثر هنری رویدادی است پایدار؛ این اثر متعلق به هر دورهای که باشد، تا مدتهای مدید پس از روزگار خویش باقی میماند و به حیاتش ادامه میدهد. اثر هنری همزمان یک شیء و یک رویداد تاریخی به شمار میآید.
  ● صنایع دستی در بستر تاریخ ایران:
  سرزمین ایران یکی از کهن ترین کشورهای آسیایی در دوران باستان است که در آن امپراتوریهای بزرگی مانند مادها، هخامنشیان، اشکانیان و سامانیان فرمانروایی می کرده اند. قدرت، سیاست، اقتصاد، دین و نظام اجتماعی آنها بخشی از تاریخ و تمدن ایران می باشد. قدیمی ترین اطلاعاتی که از سرزمین ایران در دوران باستان به ما رسیده، علاوه بر متون دینی اوستا نوشته هایی است که از هرودوت و فیثاغورث بر جای مانده است.
  پیشتر گفتیم که: هنر عبارت است از واکنش معنوی انسان از دریافت زیبایی های خلقت و فضیلت های انسانی و بیزاری از زشتی و پلیدی هاست. هنر تجلی خلقت است و بس به گواه تاریخ، ایران یکی از کهن ترین سرزمین ها است، که خلافت انسان را بر زمین پذیرفته و آغاز تمدن روستایی و سپس شهری را بنیان گذارده است. اگر دستاوردها و ابداعها و آفرینش های هنر انسان را برای بهبود زندگی و کیفیت خوب زیستن هنر بدانیم، ایران یکی از کهن ترین مهدهای هنر است.
  به طور خلاصه در قرن هفتم و هشتم و اواخر قرن سیزدهم و چهاردهم هنر صنایع دستی در اوج و تکامل و شکوفایی خود بوده است. پس از ورود اسلام به ایران و ارج نهادن به هنرهای سنتی و دستی و بناهای اوایل دوره اسلامی و زمان سامانیان، غزنویان و سلجوقیان به عنوان بخشی از شاهکارهای فنی و هنر معماری ایران به شمار می رود. نظر کلی به تاریخ نشان می دهد که اصالت ایرانی در پرتو درخشندگی فرهنگ خاص خود هر بار به صورتی جوانتر و شکیل تر و با نیروی بیشتر راه خود را به جانب حیاتی نو آغاز کرده است
  ● چرا صنایع دستی؟
  صنایعدستی کیسه ای فرو بسته است، اما لبریز از کلمات! امروز تمامی دولتمردان، با تأکید بر نقش و اهمیت صنایعدستی و هنرهای سنتی در ارتقاء اقتصاد کشور، خوب میدانند:که این هنر- صنعت آبستن تحولات شگرفی است. چه، تنها در قالب واژه تأثیرگذار صنایعدستی است که میتوان زنجیر گسسته معنویت و ارتباط با گذشتگان را دوباره به هم اتصال داد و به طرزی شایسته در تمامی رشتههایش سرمایهگذاری کرد تا به عنوان موتور محرک اقتصاد خودنمایی کند.
  اینکه گفته می شود، در زمانه ای که تکنولوژیهای مدرن روز به روز پیچیده تر می شود چرا ما از صنایع دستی سخن به میان می آوریم؟ قبل از هر چیز باید از به صرفه بودن سرمایه گذاری در اینگونه صنایع اشاره کرد.
  موضوع دیگری که درباره سؤال بالا مطرح می شود این است که، صنعت توریسم، در آینده ای نه چندان دور، به عنوان یکی از مهمترین صنایع درآمدزای کشورها به شمار خواهد رفت.
  در پاسخ به این پرسش که ببینیم صنعت توریسم چه ارتباطی با صنایع دستی پیدا می کند؟ باید گفت که: هنرهای سنتی ایران که شامل بخشهای مختلفی چون هنرهای صناعی، کتابت و نگارگری، موسیقی سنتی و مقامی، نمایشهای سنتی و آیینی و همچنین هنرهای وابسته به معماری است هر یک به تنهایی مؤلفه های بسیاری را برای جلب و جذب گردشگران داراست.گستردگی هنرهای سنتی ایران فراتر از آن چیزی است که ما از آن یاد می کنیم و همین تنوع و گستردگی یکی ازمزایای ویژه به کارگیری هنرهای سنتی و صنایع دستی در توسعه گردشگری فرهنگی است.
  واضح است که هنرهای سنتی و صنایع دستی هر یک با مفهوم خاص خودشان یکی از مهمترین وجوهات فرهنگی و اقتصادی گردشگری کشورمان محسوب می شوند و آثار هنری و صنایع دستی ایران، سفیران فرهنگی ما در کشورهای مختلف هستند، به همین دلیل است که بر مدیریت صحیح این هنرو توان بالقوه آن تأکید می شود.
  ● چالشهای پیش روی توسعه صنایع دستی:
  در حالی که در جهان امروز، صنایع دستی علاوه بر حفظ جایگاه خود در عرصه هنر، زیبایی شناختی و هویت بخشی ملی و منطقه ای به یک منبع مهم ارزش افزوده و بهره وری اقتصادی تبدیل شده است در ایران به دلیل برخی موانع و مشکلات، این صنعت از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و از نقش آفرینی در عرصه اقتصادی نیز دور مانده است مجموع این عوامل سبب شده که تاثیر و نقش صنایع دستی در افزایش اشتغال و درآمد زایی به مرور کم رنگ شود به طوری که از سویی امکان عرضه در بازارهای داخلی را از دست میدهد و از سوی دیگر رویای رقابت با بازارهای خارجی را ناممکن میسازد.
  واردات بیرویه صنایع دستی، فقدان حمایت مادی و معنوی از این گونه صنایع در داخل کشور و همچنین عدم انتقال دانش و تجربه این قبیل مهارتها از پدران و استادان این فنون و هنرهای مذکور به نسل حاضر از عمدهترین چالشهای پیش روی این هنر- صنعت به شمار میرود.
  صنایع دستی ، باوجود داشتن مزایایی چون دسترسی آسان و ارزان به مواد اولیه، بینیازی به سرمایه گذاری زیاد، برخورداری از ابزار کار ساده و تأثیرگذاری در صنعت گردشگری به دلیل فقدان بازار فروش و عرضه محصولات تولیدی و همچنین عدم حمایت کافی دیگر قادر نیست که جوانان و نواندیشان را به خود جلب کند.
  ● صنایع دستی، آمیزهای از هنر و صنعت:
  امروزه تلفیق هنر و صنعت به وضوح در همه جای زندگی بشر دیده میشود، به معماری ساختمانها دقت کنید، مبلمان و دکوراسیون خانهها و... همگی آمیزهای از هنر و صنعت هستند، آمیزهای از دو مفهوم که در ظاهر معانی مختلفی دارند. صنایع دستی نیز محصول تلفیق هنر و صنعت است.
  با بررسی صنایع دستی در هر کشور یا منطقه میتوان با فرهنگ و صنعت مردم، استعدادها، مهارتها و خلاقیت افراد آشنا شد، این هنر بهعنوان نماد فرهنگی و تاریخی هرکشور نیز شناخته میشود و از این لحاظ دارای اهمیت است.
  ● رشد و توسعه صنایع دستی:
  امروزه تولید صنایع دستی که مزین به نقش آثار تاریخی ، باستانی و یادمانهای ویژه هر کشور است در دستور کار صنعتگران جهان قرار دارد و تلاش می شود که حتی بخشی از این گونه آثار که از سنگ ، چوب ، فلز و یا بر روی سرامیک و پارچه پدید می آید با قیمتهای ارزان در اختیار توریست ها قرار گیرد .
  نقش و اهمیت صنایع دستی بعنوان هنری مقدس ، صنعتی مستقل ، بومی و اصیل با جنبه های قوی کاربردی از جهات هنری ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی سیاسی بر همگان آشکار است . امروزه تمامی ممالک جهان ، اعتقاد به تأثیر متقابل صنایع دستی و صنعت گردشگری دارند . چرا که در عمل و تجربه در یافته اند که هنرهای صناعی یکی از عوامل بسیار مؤثر در جلب و جذب گردشگر در تمامی گرایش های ملی ، منطقه ای و داخلی است و متقابلاً به این نتیجه هم رسیده اند که صنعت گردشگری می تواند به رشد ، توسعه و گسترش صنایع دستی و بهبود کیفیت آن کمک کند.
  پس شایسته است که ما توسعه هنرهای صناعی را به طریق اولی در زادگاه آن ، یعنی روستا جستجو کنیم ، روستا مادر شهرهاست و به تعبیری شهر ، زائیده روستا است . این فرزند قدر نشناس و یاغی چون به حرف والده ی خویش گوش نداده ، مورد آق والدین قرار گرفته و امروز شهر دچار آنچنان در هم تنیدگی و گره خوردگی شده که مهاجرت معکوس و یا پناه آوردن مجدد به آغوش زادگاه اولیه یعنی روستا را برگزیده است . بنابراین بعنوان اولین راهکار می توان گفت: بستر توسعه صنایع دستی ، باهدف ایجاد فرصت های اشتغال مولد برای جمعیت مازاد و سرریز روستائی ، توزیع برابر و عادلانه فرصت ها و امکانات ، آمایش سرزمین و یا پراکندگی متوازن جمعیت و ثروت در پهنه جغرافیائی کشور ، اجتناب از ایجاد قطب های جمعیتی در مترو پلیس ها و کلان شهرها و نتیجتاً کاهش جرم و جنایت و بزه اجتماعی در سطح شهرهای بزرگ و بسیاری دلائل دیگر در خود روستا قرار گیرد.
  کارشناسان معتقدند ، رمز ماندگاری و حیات آینده کشورها در روند جهانی شدن ، در گرو نگاه کیفی و برنامه ای به صنایع دستی است. مولود فرآیند جهانی شدن حرکت به سمت یکپارچگی زندگی بشری است و آنچه که در این فضا می تواند اصالت و قومیت ها را زنده و پویا نگهدارد ، عمق دادن به هنر و فرهنگ محلی و منطقه ای با رویکرد زمان خود است .فضای جهانی شدن ، روح حاکم زمان ماست و با انزوا ، بی تفاوتی و یا پیروی کورکورانه نمی توان پیروز این میدان رقابت بود.
  ● صنایع دستی؛ جاذبه ای برای گردشگران
  صنایع دستی ایران جلوه ای از هنر، فرهنگ و تمدن کهن این سرزمین شرقی است که روح هر بیننده ای را در نقوش و ظرافت خود غرق می سازد.
  تمدن غنی چندین هزار ساله ایران در برابر تمدن های نه چندان دور اروپایی و آمریکایی هر گردشگری را متحیر می سازد و او را ترغیب می کند تا تکه ای از این سرزمین کهن را به عنوان خلاصه ای از تاریخ ایران زمین، به سوغات ببرد و این تکه ارزشمند برای گردشگران، همان صنایع دستی است که روح و عشق انسان شرقی در آن پیوند خورده و این اعجاب سرزمین ایران است که گردشگران را متمایل می سازد تا از هر گوشه ای سوغاتی ارزشمند به ارمغان ببرند. جهانیان با وجود تنوع و تکثر صنایع دستی ایران تنها با تعداد محدودی از این صنایع آشنا هستند ولی معرفی صنایع دستی ایران می تواند در صنعت گردشگری و اقتصاد کشور تأثیرگذار باشد صنایع دستی، اهمیت ویژهای نیز در نظام اقتصادی دارد. البته رونق هنر مذکور در چگونگی بازاریابی آن است و باید روشهای سنتی معرفی صنایع دستی را فراموش کرد و از شیوههای امروزی در بازاریابی استفاده کرد. جهانگردان برای شناخت تاریخ و فرهنگ هر کشور و منطقه به شناخت صنایع دستی آن منطقه میپردازند، البته بیشتر سعی میکنند هنرهای سنتی یک کشور را بررسی کنند و از این طریق به تمدن گذشته مردم کشورهای مختلف پی ببرند و تاریخ باستانی آنها را مطالعه کنند،همچنین از این طریق می توانند از علایق و گرایشهای مردم سرزمینهای مختلف نیز آگاه شوند و از این موضوع در تجارت خود بهره ببرند. این موضوع هم به سود مردم آن کشور است و هم توریستها و نتیجه آن پیشرفت اقتصادی هر دو گروه است.
  ● توسعه صنایع دستی راهکاری برای ایجاد اشتغال پویا:
  اشتغال زایی یکی از مشکلات فراروی هر جامعه است و از آنجا که بی کاری معضلات عظیم اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد، لذا توجه به رفع این مشکل در راس برنامه های اقتصادی دولتها قراردارد. آنچه در این راستا مهم است اولویت بخشیدن برنامه های حمایتی دولت ها برای جهت دهی به آن دسته از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است که نیل به این هدف را در کوتاهترین زمان و کمترین هزینه میسر سازد.
  برنامه ریزان اقتصادی کشور معتقدند برای اینکه در کشور ما اهداف کار آفرینی یا اشتغالزایی در برنامه چهارم تا حد ممکن محقق شود و نرخ بیکاری به ۴/۸درصد کاهش یابد باید از ظرفیت های بالقوه تمامی بخشها اعم از کشاورزی،صنعت، حمل و نقل،انرژی، تجارت خارجی ،گردشگری و نیز صنایع دستی برای کار آفرینی و اشتغال بهره گرفت مطابق اطلاعات موجود، نرخ رسمی بیکاری در برخی شهرهای کشور بیش از ۲۵درصد است که تامل برانگیز است. ازسوی دیگر ایجاد هر شغل به طور متوسط بین ۳۰۰تا ۴۰۰میلیون ریال هزینه در بردارد. ایجاد اشتغال در مناطق مختلف نیز باید با توجه به مزیتها و ظرفیت های موجود در هر منطقه صورت گیرد، بنابر این هزینه اشتغال زایی در هر ناحیه متفاوت خواهد بود.
  توسعه و سرمایه گذاری روی صنایع دستی همواره به عنوان یکی از راههای ارزان و مناسب برای اشتغال زایی مطرح است. بخصوص اینکه وجود ۵/۲ میلیون بیکار در روستاهای کشور زمینه مهاجرت به شهرهای بزرگ و روی آوردن به مشاغل کاذب و تبعات بعدی آن را بدنبال دارد.
  این درحالی است که میتوان ضمن حمایت هرچه بیشتر از فعالان بخش کشاورزی و نیز توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی ضمن سودآور کردن و افزایش ارزش افزوده بخش کشاورزی، از طریق توسعه و حمایت از صنایع دستی، زمینه را برای مهاجرت معکوس و اشتغال زایی فراهم ساخت.
  بخش کشاورزی و دامپروری به دلیل فصلی بودن،اوقات فراغتی را بوجود میآورد که اشتغال به صنایع دستی برای ایام بیکاری خانواده های روستایی در آن زمان مفید است و میتواند سبب رونق، پایداری و ثبات کشاورزی و دامپروری شود، که ضمن افزایش توان اقتصادی و رفاه خانوار ها، کاهش فاصله طبقاتی را به دنبال خواهد داشت.
  با توجه به مطالب مطرح شده می توان گفت تکیه بر حمایت از صنایع دستی برای اشتغال زایی حائز اهمیت است به ویژه آن که سرمایه گذاری در این بخش از ویژگی های زیر برخوردار است:
  ۱) نیاز به سرمایه گذاری اندک برای ایجاد اشتغال
  ۲) وجود مواداولیه در دسترس
  ۳) حفظ سنت های محلی توسط بومیان هر منطقه .
  ۴) عجین بودن صنایع دستی با هنر و درنهایت فراهم شدن محیط کاری پر نشاط
  ۵) پیشگیری از مهاجرت که پیامد آن ایجاد مشاغل کاذب در شهرها ی بزرک است.
  ● راهکارها و پیشنهادات :
  راهکارهای مختلفی در زمینه تقویت و ایجاد بازارهایی برای ترویج و بسط و توسعه صنایع دستی و در کنار آن فروش محصولات صنایع دستی وجود دارد که این راهکارها میتواند به تقویت، توسعه، بازاریابی و تبلیغ صنایع دستی بیانجامد که از آن جمله می توان به :
  ۱) بسته بندی مناسب آثار صنایع دستی و فراهم آوردن امکانات صادرات صنایع دستی.
  ۲) ایجاد و تقویت تعاونیهای صادرکنندگان صنایع دستی و آموزش و بکارگیری نیروهای جوان
  ۳) شرکت در نمایشگاههای صنایع دستی داخلی و بینالمللی
  ۴) تاسیس و راه اندازی بازارچههای صنایع دستی.
  ۵) ایجاد مراکز و مناطقی که در آنها بتوان مراحل ساخت و تولید صنایع دستی را برای گردشگران به نمایش گذارد
  ۶) راه اندازی بانک اطلاعات جامع صنایع دستی و ترویج تجارت الکترونیک
  ۷) تهیه و تدوین استاندارد مواد اولیه مورد مصرف با حفظ اصالت های بومی ، ملی و فرهنگی
  ۸) افزایش پوشش بیمه ای برای نیروهای کار و تولیدات صنایع دستی.
  ۹) افزایش میزان تنوع و بالا بردن کیفیت و افزایش میزان دوام هنرهای صناعی
  ۱۰) تولیدصنایع دستی با الهام از نگاره های تاریخی و باستانی
  ۱۱) قائل شدن تسهیلات لازم و ارزان قیمت حتی رایگان برای ارسال صنایع دستی به صورت پستی و فراهم آوردن امکانات و ارائه خدمات مناسب در زمینه بیمه ، حمل و نقل و تحویل سالم و بموقع آثار در مقصد مورد نظر گردشگران
  ۱۲) کنترل و نظارت مستمر نهاد های ذیربط در زمینه کیفیت و قیمت آثار صنایع دستی.
  ۱۳) مشارکت فعال صدا و سیما در امر تبلیغ روی صنایع دستی با هدف ایجاد موقعیت مناسب برای عرضه کالا

  ویرایش توسط tach1993t : 07-25-2011 در ساعت 11:19 PM دلیل: آپلود عکس
   

 5. Top | #5

  نوشته ها
  555
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  میانگین پست در روز
  0.42
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  6,405
  سپاس ها
  1,565
  سپاس شده 1,126 در 405 پست
  داریک
  0
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  6,405 امتیاز ، سطح 1
  99% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  پیش فرض صنایع دستی بهترین راه اشتغال زایی

  صنایع دستی بهترین راه اشتغال زایی


  اشتغال زایی یكی از مشكلات فراروی هر جامعه است و از آنجا كه بی كاری معضلات عظیم اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد، لذا توجه به رفع این مشكل در راس برنامه های اقتصادی دولت ها قراردارد.

  اشتغال زایی یكی از مشكلات فراروی هر جامعه است و از آنجا كه بی كاری معضلات عظیم اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد، لذا توجه به رفع این مشكل در راس برنامه های اقتصادی دولت ها قراردارد. آنچه در این راستا مهم است اولویت بخشیدن برنامه های حمایتی دولت ها برای جهت دهی به آن دسته از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است كه نیل به این هدف را در كوتاه ترین زمان و كمترین هزینه میسر سازد.
  كارشناسان معتقدند برای اینكه در كشور ما اهداف اشتغال آفرینی در برنامه چهارم تا حد ممكن محقق شود و نرخ بیكاری به ۴/ ۸درصد كاهش یابد باید از ظرفیت های بالقوه تمامی بخش ها اعم از كشاورزی،صنعت، حمل و نقل،انرژی، تجارت خارجی ،گردشگری و نیز صنایع دستی برای كار آفرینی و اشتغال بهره گرفت.
  طبق پیش بینی برنامه پنج ساله سوم می بایست به طور میانگین در هر سال ۷۶۰هزار شغل و در مجموع ۳میلیون و ۸۰۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود. در بررسی عملكرد دولت و دستگاههای اجرایی و طبق آمارهای منتشرشده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، میانگین اشتغال ایجادشده درچهارسال اول برنامه پنجساله سوم ۵۷۰هزار شغل بود كه درهر سال ۲۰۰هزار شغل كمتر از پیش بینی های برنامه اشتغال است.
  این در حالی است كه برخی كارشناسان معتقدند اگر هر سال نسبت به سال گذشته یك میلیون و یكصدهزار شغل بیشتر ایجاد نكنیم نرخ بیكاری بازهم افزایش می یابد. طبق اعلام رسمی وزارت كار نرخ رسمی بیكاری در برخی شهرهای كشور بیش از ۲۵درصد است كه تامل برانگیز است. ازسوی دیگر ایجاد هر شغل براساس گفته یكی از مدیران وزارت كار به طور متوسط بین ۳۰۰تا ۴۰۰میلیون ریال هزینه در بردارد. ایجاد اشتغال در مناطق مختلف نیز باید با توجه به مزیت ها و ظرفیت های موجود در هر منطقه صورت گیرد، بنابر این هزینه اشتغال زایی در هر ناحیه متفاوت خواهد بود.
  توسعه و سرمایه گذاری روی صنایع دستی همواره به عنوان یكی از راههای ارزان و مناسب برای اشتغال زایی مطرح است. بخصوص اینكه وجود ۵/ ۲ میلیون بی كار در روستاهای كشور زمینه مهاجرت به شهرهای بزرگ و روی آوردن به مشاغل كاذب و تبعات بعدی آن را بدنبال دارد. طبق آمار های منتشر شده درسالهای اخیر بطور میانگین سالیانه ۱۰۰هزار روستایی به مناطق شهری مهاجرت كرده اند.
  این درحالی است كه می توان ضمن حمایت هرچه بیشتر از فعالان بخش كشاورزی و نیز توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی ضمن سودآور كردن و افزایش ارزش افزوده بخش كشاورزی، از طریق توسعه و حمایت از صنایع دستی، زمینه را برای مهاجرت معكوس و اشتغال زایی فراهم ساخت. به گفته كارشناسان بخش كثیری از اعضای جوامع روستایی و عشایری كشور در صنایع دستی اشتغال دارند كه به عنوان منبع درآمد آنها به حساب می آید.
  و در صورت امكان عرضه و فروش تولیدات آنها، این صنعت می تواند به عنوان راهكاری برای ایجاد اشتغال و نیز جلوگیری از مهاجرت بی رویه به شهرها مورداستفاده قرارگیرد. بخش كشاورزی و دامپروری به دلیل فصلی بودن،اوقات فراغتی بوجود می آورد كه صنایع دستی برای ایام بیكاری خانواده های روستایی در آن زمان مفید است و می تواند سبب رونق، پایداری و ثبات كشاورزی و دامپروری شود، كه ضمن افزایش توان اقتصادی و رفاه خانوار ها، كاهش فاصله طبقاتی را به دنبال خواهد داشت. در حالی كه هزینه اشتغال در بخش های دیگر اقتصادی بالا ست در بخش صنایع دستی می توان با هزینه های كم اشتغال زایی كرد.
  حسین رضاخواه رئیس سازمان صنایع دستی ایران در حاشیه نمایشگاه صنایع دستی، در گفت و گو با ایرنا گفت: برنامه ایجاداشتغال یك میلیون نفری هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در این سازمان تهیه شده است. وی ضمن اشاره به اینكه در این برنامه سهم اشتغال هر استان به تفكیك مشخص شده است، پیش بینی هایی كه برای اشتغال زایی در هر گروه از صنایع دستی شده است را بر شمرد.
  ● ارزیابی:
  با توجه به مطالب مطرح شده می توان گفت تكیه بر حمایت از صنایع دستی برای اشتغال زایی حائز اهمیت است به ویژه آن كه سرمایه گذاری در این بخش از ویژگی های زیر برخوردار است:
  ۱) نیاز به سرمایه گذاری اندك برای ایجاد اشتغال
  ۲) عجین بودن صنایع دستی با هنر و درنهایت فراهم شدن محیط كاری پر نشاط
  ۳) پیشگیری از مهاجرت وایجاد مشاغل كاذب در شهرها ی بزرك
  ۴) وجود مواداولیه در دسترس۵- حفظ سنت های محلی توسط بومیان هر منطقه .
  شایسته است مسؤولان و دست اندر كاران با حمایت های خود ضمن تقویت و گسترش صنایع دستی فعال و نیمه فعال، برنامه ریزی های كوتاه مدت و دراز مدت خود برای احیای صنایع منسوخ شده را بطور جدی دنبال كنند و در صورت لزوم با توجه به امكانات و استعداد هر منطقه شاخه های جدیدی از صنایع دستی ایجاد نمایند.

  ویرایش توسط tach1993t : 07-25-2011 در ساعت 11:20 PM دلیل: آپلود عکس
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نگاهی به فعالیت های صنایع دستی در ژاپن
  توسط Saniya.tanha در انجمن صنایع دستی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-03-2010, 03:47 PM

کاربران تگ شده

کاربران مشاهده کننده موضوع : 1

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •