مشكلات جزئي وشايع دردوران بارداري
.
انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
خوراک آر اس اس
خوراک آر اس اس

 

 

مسابقه سفره هفت سین
موضوعات کاربردی موضوعات کاربردي
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
Like Tree2Likes
 • 1 Post By sajadb
 • 1 Post By hhm

موضوع: مشكلات جزئي وشايع دردوران بارداري

 1. Top | #1

  محل سکونت
  بروجن
  نوشته ها
  21,038
  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  میانگین پست در روز
  13.93
  تیم فوتبال محبوب
   
  امتیاز
  194,502
  سپاس ها
  8,460
  سپاس شده 25,025 در 11,761 پست
  داریک
  8
  194,502 امتیاز ، سطح 100
  194,502 امتیاز ، سطح 100
  0% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% فعالیت
  0% فعالیت

  Icon200 مشكلات جزئي وشايع دردوران بارداري


  مشكلات جزئي و شايع دوران بارداري:
  ناهید خداکرمی کارشناس ارشد مامایی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  مقدمه
  بارداری گرچه پدیده‌ای فیزیولوژیک است ولی برای پذیرش بهتر از موجود کوچکی که 42-40 هفته میهمان رحم مادر است، بدن مادر باید همه‌گونه وسایل پذیرایی منطبق با نیازهای وی را فراهم نماید و به همین دلیل خداوند بزرگ زن را به نحوی آفریده است که به طور طبیعی در هنگام بارداری بدن شما برای تطابق با جنین و بر آورد نیاز‌های وی دچار تغیراتی می‌شود که برای ادامه حیات جنین و حفظ بدن مادر ضروری است. در برخی مواقع این تغیرات ممکن است مشکلاتی را برای مادر فراهم نماید و سبب احساس ناراحتی شود که لازم است همه مادران باردار با این مشکلات آشنا شده و راه بهبود آن‌ها را یاد بگیرند تا بتوانند ضمن تسلط بر بدن خویش دوره انتظار برای مادر شدن و تولد نوزاد را به خوبی سپری نمایند. همچنین برخی از این ناراحتی‌ها و مشکلات ممکن است مقدمه‌ای برای بروز عوارض جدی در بارداری باشد که نیاز به مراقبت‌های بیشتر و حتی بستری شدن و خاتمه بارداری داشته باشد. در این سلسله مقالات سعی خواهد شد تا تک تک این مشکلات، علت بروز آن و روش رفع آن‌ها و همچنین روش تشخیص موارد خطرناک را مرور نماییم .
  كمردرد: در دوران بارداري رباط‌هاي بدن نرم و قابل انعطاف مي‌شوند تا شما براي زايمان آماده شويد. بنابراين كششي كه بر مفاصل پشت و لگن ايجاد مي‌شود، باعث درد كمر مي‌گردد. در ضمن همزمان با افزايش رشد جنين، گودي كمر افزايش مي‌يابد و اين مساله نيز كمردرد را تشديد مي‌كند. براي اجتناب از كمردرد:
  1- از بلند كردن اجسام سنگين بپرهيزيد.
  2- وقتي مي‌خواهيد چيزي را از زمين بلند كنيد، زانوهايتان را خم كنيد ولي كمر خود را راست نگه داريد.
  3- هنگامي كه مي‌خواهيد بچرخيد، پاهايتان را بچرخانيد و مانع از پيچ خوردگي ستون فقرات گرديد.
  4- كفش‌هاي صاف و مسطح بپوشيد زيرا وزنتان روي هر دو پاي شما به طور يكنواخت منتقل شود.
  5- هنگام كاركردن از ميز استفاده كنيد و خم نشويد.
  6- زمان خريد، وزن وسايل را بين دو دست خود به طور يكسان تقسيم نماييد.
  7- براي نشستن، كمر خود را راست كنيد و به تكيه گاهي، تكيه دهيد.
  استفاده از تشك سفت، كمردرد شما را كاهش مي‌دهد. ماساژ در درمان كمردرد، مفيد واقع مي‌شود گاهي اوقات، پزشك يا ماما سينه بند يا كرست‌هاي مخصوصي را براي شما تجويز مي‌كنند. به هر حال استراحت در اواخر بارداري براي كاهش دردها بسيار موثر و مفيد مي‌باشد.
  شما مي‌توانيد با شرکت در کلاس‌های آمادگی زایمان از ورزش‌هايي كه توسط ماما آموزش داده می‌شود، در جهت رفع اين مشكل استفاده كنيد. اگر شما قبل يا پس از زايمان، حين راه رفتن و يا بالا رفتن از پله‌ها دچار دردهايي در ران، كشاله ران، قسمت تحتاني شكم يا داخل شكم شديد به ماماي خود اطلاع دهيد. دليل اين مسئله مربوط به فاصله‌اي در مفصل كمربند لگني است كه به حال طبيعي بازنگشته است. قابل ذكر است، وجود اين فاصله جهت خروج سرجنين الزامي است و پس از زايمان به حالت طبيعي باز مي‌گردد ولي در بعضي از زنان به حالت اوليه باز نمي‌گردد. اين حالت در تعداد اندكي از زنان اتفاق مي‌افتد و به نام درد ناحیه پوبیس شناخته شده است.که با تشخيص و درمان مناسب، مي‌توان از درد و عواقب بعدي جلوگيري كرد.
  يبوست: در مراحل ابتدايي بارداري، به علت تغييرات هورموني، فرد دچار يبوست مي‌شود و با رعايت موارد زير مي‌توانيد در رفع اين مشكل فائق آييد.
  - از مواد غذايي فيبردار مانند نان سبوس دار، غلات، ميوه، سبزي و حبوبات (لوبيا و عدس)، بيشتر استفاده كنيد.
  - به طور منظم ورزش كنيد تا عضلات شما قوي شوند.
  - مايعات و آب بيشتري بنوشيد.
  - اگر قرص آهن موجب يبوست در شما مي‌شود، امكان دارد ماما شما را به قطع قرص آهن توصيه نمايد.
  اسپاسم و انقباض عضلاني (کرامپ): اسپاسم عضلاني دردي ناگهاني و تيز مي‌باشد كه بيشتر در عضلات ساق پا و شب هنگام شايع مي‌باشد. تاكنون دليل اين مشكل شناخته نشده است. شما مي‌توانيد پنجه پاي خود را به سمت بالا (به طرف قوزك پايتان) بكشيد و يا عضلات پا را ماساژ دهيد تا اين انقباض رفع شود. تمرينات ورزشي و نرمش‌هاي آرام و منظم در دوران بارداري – بخصوص حركات مچ و ساق پا – به علت افزايش گردش خون از ايجاد اين اسپاسم‌هاي عضلاني جلوگيري مي‌نمايد.
  ترشح از سينه‌ها: وجود ترشح از نوك سينه امري شايع و طبيعي مي‌باشد.
  سنكوپ : اين حالت زماني اتفاق مي‌افتد كه خون كافي به مغز نرسد زيرا كاهش خونرساني، كاهش اكسيژن رساني را به دنبال خواهد داشت. اين مشكل در زمان بارداري به علت تغييرات هورموني بيشتر اتفاق مي‌افتد. سنكوپ به دنبال تغيير وضعيت ناگهاني (از نشسته يا خوابيده به ايستاده)، ايستادن طولاني مدت و پس از استفاده از حمامي داغ، رخ مي‌دهد.
  سعي كنيد، نكات زيرا را در جهت جلوگيري از سنكوپ به كار ببنديد:
  - پس از نشستن و دراز كشيدن، آهسته تغيير وضعيت دهيد و برخيزيد.
  - اگر پس از ايستادن طولاني مدت احساس ناخوشايندي داريد، سريع بنشينيد و اگر بازهم همان حالت ناخوشايند تكرار شد، به پهلو دراز بكشيد.
  - وقتي به پشت دراز كشيده‌ايد و حالت ناخوشايندي داريد، به پهلو دراز بكشيد.
  احساس گرماي شديد در دوران بارداري: هر خانم بارداري به طور طبيعي، احساس گرماي بيشتري مي‌كند كه به دليل تغييرات هورموني و افزايش خونرساني به پوست رخ مي‌دهد و در نتيجه ميزان تعريق افزايش مي‌يابد. موارد زير به شما كمك مي‌كنند تا وضعيت بهتري داشته باشيد:
  - لباس‌هاي آزاد از جنس الياف طبيعي (نخی)، تهيه كنيد و بپوشيد زيرا قدرت جذب بيشتري دارند و تعادل هوا را برقرار مي‌سازند.
  - اتاق را توسط يك پنكه یا کولر خنك نگه داريد.
  - بيشتر استحمام كنيد.
  سردرد: برخي از زنان در دوران بارداري دچار سردرد مي‌شوند. براي آرامش بيشتر مي‌توانيد پياده روي كنيد و بيشتر استراحت نماييد. گرچه اجتناب از مصرف داروها در دوران بارداري امري منطقي مي‌باشد ولي گاهي اوقات مي‌توانيد تحت نظر ماماي خود از استامينوفن استفاده كنيد. سردردهاي شديد يكي از نشانه‌هاي فشار خون بالاست.
  سوء‌هاضمه و سوزش سردل (ترش كردن): اين حالت به دليل تغييرات هورموني و در اواخر بارداري به علت فشار رحم بر روي معده مي‌باشد. اگر شما از سوء‌هاضمه رنج مي‌بريد، نكات زير را رعايت كنيد: كاهش حجم غذا و افزايش دفعات تغذيه.
  - هنگام غذا خوردن صاف بنشينيد و كمر خود را صاف كنيد تا باعث كاهش فشار بر معده شما شود.
  - از خوردن غذاهايي مانند غذاهاي سرخ شده، تند و ادويه‌دار بپرهيزيد ولي از رژيم غذايي مناسب بيشتر استفاده كنيد.
  ترش كردن يا سوزش سردل تنها يك سوء‌هاضمه نيست بلكه به شكل درد سوزشي و قوي در ناحيه سينه تظاهر مي‌كند و علت آن كاركرد نامناسب دريچه بين معده و مري مي‌باشد. بنابراين اسيد معده، به خصوص در حالت دراز كشيده وارد مري مي‌شود. براي اجتناب از سوزش سردل اقدامات ذیل مناسب می‌باشد:
  - سعي كنيد، وقتي دراز مي‌كشيد، سرشما بالاتر از سطح بدنتان باشد.
  - وقتي دچار اين حالت شديد يك ليوان شير ميل كنيد.
  - پيش از دراز كشيدن و خوابيدن از خوردن و آشاميدن اجتناب كنيد.
  - تحت نظر ماما یا پزشک خود، از قرص‌هاي آنتي اسيد استفاده نماييد.
  خارش: خارش ملايم در دوران بارداري كه ناشي از افزايش خونرساني به پوست مي‌باشد، شايع است. در اواخر بارداري به علت كشيدگي پوست شكم، خارش ايجاد مي‌شود. شما مي‌توانيد با پوشيدن لباس‌هاي آزاد به بهبود اين وضعيت كمك كنيد.
  دقت داشته باشيد، خارش مي‌تواند يكي از نشانه‌هاي بيماري كلستازيس بارداري باشد اگر خارش شديدتر شد و يا موجب ايجاد زردي در پوست يا چشم گرديد، بايد به پزشك مراجعه كنيد. همچنين در مورد خارشي كه با ثبورات پوستي همراه باشد، بايستي درمان را آغاز نماييد.
  استفراغ و ويار : استفراغ و حالت تهوع تا هفته 12 بارداري شايع مي‌باشد. بعضي از مادران باردار فقط احساس تهوع دارند و برخي نيز استفراغ مي‌كنند. گاهي اوقات تعدادي از زنان باردار دچار تهوع صبحگاهي مي‌شوند و تعدادي نيز در تمام روز با اين مشكل دست و پنجه نرم مي‌كنند.
  علت اين وضعيت به طور كامل شناخته نشده است ولي تغييرات هورموني سه ماهه اول بارداري، در ايجاد آن بي‌تاثير نخواهد بود به طور معمول استفراغ در هفته‌هاي 14-12 بارداري از بين مي‌رود.
  استفراغ مي‌تواند يكي از مشكلات شايع دوران بارداري باشد و ممكن است همزمان با احساس خستگي يا هيجان تشديد شود.
  نكات زير را با دقت مطالعه كنيد:
  - تهوع صبحگاهي را كه پس از برخاستن از خواب احساس مي‌كنيد، مي‌توانيد با خوردن تكه‌اي نان يا بيسكويت خشك و بدون كرم كاهش دهيد. از همسرتان خواهش كنيد تا برايتان چاي شيرين درست كند. بعد از ميل اين مواد، به آرامي از جايتان بلند شويد.
  - تا جايي كه مي‌توانيد، استراحت كرده و بخوابيد زيرا احساس خستگي، ويار را تشديد مي‌كند.
  - دفعات غذا خوردن را افزايش و حجم غذايتان را كاهش دهيد اما توجه داشته باشيد، هرگز از خوردن امتناع نكنيد.
  - شما با استفاده از زنجبيل قدم بزرگي در بهبود وضعيت خود برداشته‌ايد زیرا خوردن زنجبیل می‌تواند در کاهش تهوع صبحگاهی نقش چشمگیری داشته باشد(آب نبات‌های زنجبیلی و یا پودر زنجبیل را با نوشیدنی‌های مورد علاقه میل نمایید).
  - از لباس‌هاي آزاد استفاده كنيد زيرا لباس‌هاي تنگ مشكل شما را تشديد خواهد نمود.
  اگر بازهم بهبودي حاصل نشد، از ماماي خود كمك بگيريد. برخي زنان باردار، تهوع و استفراغ شديدي را تجربه مي‌كنند كه نیاز به درمان دارد.
  خونريزي از بيني: خونريزي از بيني در دوران بارداري كه ناشي از تغييرات هورموني مي‌باشد، امري شايع است. به طور معمول اين خونريزي مي‌تواند كوتاه مدت و يا طولاني مدت يا شديد باشد.
  جهت قطع خونريزي انگشت شست و اشاره را در دو طرف بيني (زير قسمت استخوان بيني) به مدت 10 دقيقه فشار دهيد. اگر خونريزي قطع نشد، مجدد اين كار را به مدت ده دقيقه ديگر تكرار كنيد و در صورت ادامه به یک مرکز درمانی و یا به پزشک خود مراجعه نمایید.
  ولی اگر با خونريزي شديد همراه نبود، نگران نباشيد. بهتر است از عطسه‌هاي شديد بپرهيزيد و به آرامي ترشحات بيني را تخليه كنيد:
  تكرر ادرار: نياز به افزايش دفع ادرار يكي از نشانه‌هاي زودرس بارداري است و اين حالت در تمام دوران بارداري ادامه مي‌يابد. تكرر ادرار در اواخر دوران بارداري به دليل فشار سرجنين بر مثانه است. شما مجبور مي‌شويد، شب‌ها و هنگام استراحت، از خواب برخيزيد بنابراين قبل از خواب، كمتر مايعات بنوشيد ولي براي جلوگيري از كم آبي، در طول روز مايعات بيشتري ميل كنيد.
  اگر هنگام دفع ادرار درد داريد و يا خون در ادرار مشاهده كرده‌ايد، به احتمال زياد مبتلا به عفونت ادراري شده‌ايد كه بايد تحت درمان قرار گیرید. لذا براي رقيق شدن ادرار و كاهش سوزش آن، مقدار بيشتري آب و مایعات بنوشيد و سريع با ماماو یا پزشک معالج خود مراجعه نمایید .
  گاهي اوقات زنان باردار به علت شل شدن عضلات تحتاني لگن براي تسهيل زايمان هنگام سرفه، عطسه، خنده، حركت‌هاي ناگهاني و تغيير وضعيت از نشسته به ايستاد، دچار بي اختياري ادرار مي‌شوند.
  براي جلوگيري از اين حالت مي‌توانيد با انجام تمرينات ورزشي، عضلات تحتاني لگن را تقويت كنيد تا اين مشكل را حل كنيد.
  گاهي اوقات مادر باردار علاوه بر بي اختياري ادرار دچار دفع بي اختيار مدفوع نيز مي‌شود كه نبايد نگران اين مسئله باشيد زيرا عدم كنترل کامل دفع ادرار يا مدفوع در دوران بارداري امري شايع و قابل درمان است.
  هموروئيد يا بواسير: تورم رگ‌هاي اطراف معقد كه منجر به خارش، درد و يا زخم مي‌شوند، بواسير ناميده مي‌شود. گاهي اوقات شما مي‌توانيد تورم عروق را احساس و لمس كنيد. حتي گاهي زمان دفع با صدمه به اين عروق، خونريزي نيز اتفاق مي‌افتد. دليل بروز بواسير در دوران بارداري، سست و شكننده شدن عروق، تحت تاثير هورمون‌هاي بارداري است. بواسير مدت كوتاهي پس از زايمان از بين مي‌رود. اگر شما از بواسير رنج مي‌بريد بايد:
  - از غذاهاي فيبردار مانند نان سبوس‌دار(نان جو و سنگک)، ميوه و سبزي، بيشتر استفاده كنيد و يا مقدار مصرف مايعات را افزايش دهيد، با رعايت و عمل به اين رژيم از بروز يبوست جلوگيري مي‌نماييد زيرا يبوست عامل تشديد بواسير است.
  - از ايستادن طولاني مدت اجتناب كنيد.
  - براي بهبود گردش خون بطور منظم ورزش نماييد.
  - پايه‌هاي تخت خود را توسط اجر بالا ببريد.
  - براي تسكين درد، به آرامي كيسه يخي را كه با پارچه‌اي تميز پوشانده شده است؛ روي اين رگ‌هاي متورم قرار دهيد.
  - اگر بواسير به سمت بيرون برآمده شده، آهسته آن را با استفاده از ژلي نرم شده به سمت داخل فشار دهيد.
  - از ماما یا پزشک خود بخواهيد تا دارويي مناسب براي شما تجويز كند.
  - در زمان زايمان، وضعيت زانو زدن يا چمباتمه را بكار بگيريد زيرا بدين شكل مقعد تحت فشار كمتري قرار مي‌گيرد.
  تغييرات پوست و مو: تغييرات هورموني ناشي از بارداري، سبب تيره شدن نوك سينه‌ها و نواحي اطراف آن، ايجاد خطي تيره از ناف تا استخوان لگن، تيره‌تر شدن تمام يا قسمتي از پوست و همچنين بروز خال‌ها يا كك مك‌ها مي‌شوند.
  اين تغييرات بتدريج از بين خواهند رفت گرچه رنگ نوك سينه شما تا حدودي تيره باقي مي‌ماند.
  اگر در زمان بارداري زير آفتاب قرار بگيريد، در مي‌يابيد كه پوست شما براحتي برنزه مي‌شود و تغيير رنگ مي‌دهد. بهتر است براي حفاظت از پوستتان، كرم‌هاي ضد آفتاب استفاده كنيد و زمان‌هاي طولاني زير نور خورشيد قرار نگيريد.
  رشد موها در دوران بارداري افزايش مي‌يابد همچنين موهاي خانم باردار بيشتر چرب مي‌شود. گرچه پس از تولد، مادر دچار ريزش مو مي‌گردد ولي در واقع موهاي مرده و قديمي هستند كه ريزش پيدا مي‌كنند.
  كم خوابي:
  - سعي كنيد، اين مسئله شما را آزار ندهد و نگران سلامتي فرزندتان نباشيد زيرا كم خوابي تاثيري بر سلامت جنين ندارد.
  - به پهلو دراز بكشيد و از بالشي در زير شكم و بالش ديگري بين دو زانو استفاده كنيد.
  - تكنيك‌هاي آرام‌سازی عضلانی وريلاكسيشن را از ماما آموزش بگيريد و به انجام آن‌ها بپردازيد. نوشيدن يك ليوان شير گرم، حمام كردن، حركات ورزشي آهسته و يا موسيقي آرام؛ بخصوص پيش از خواب، براي درمان كم خوابي بسيار مفيد و مؤثر است.
  - بيشتر استراحت كنيد تا كمتر احساس خستگي كنيد.
  - از ماماي خود كمك بگيريد و مشكل خود را براي همسر ،مادر يا دوستانتان بازگو كنيد.
  بي خوابي: در اواخر بارداري، خواب شبانه همراه با آرامش، بسيار دشوار است زيرا يا دچار مشكل شده‌ايد و يا مدت كوتاهي پس از به خواب رفتن احساس دفع ادرار داريد و بايد به دستشويي برويد گاهي نيز مادر دچار كابوس راجع به نوزاد و زايمان مي‌شود. شما مي‌توانيد با حرف زدن در ارتباط با اين مسائل آرامش را به خود باز گردانيد.
  ترك خوردگي پوست: خطوطي بنفش و يا صورتي رنگ هستند كه بطور معمول بر روي شكم، اندام فوقاني يا سينه‌ها مشاهده مي‌شوند. اين خطوط در بعضي از خانمهای حامله بوجود می‌آید و وابسته به نوع پوست آن‌ها مي‌باشند اين خطوط در افراد چاق بيشتر رويت مي‌شود.
  هنوز درمان موثري براي اين خطوط گزارش نشده است و پس از تولد، اين علایم بتدريج از بين خواهند رفت.
  تورم پاها: اغلب در طول دوران بارداري بدليل تجمع و نگهداري بيشتر آب ميان بافتي در سرتا سر پا، انگشتان پا و قوزك مچ پا تورم‌هايي بوجود مي‌آيند. مشاهده شده در اواخر روز بخصوص اگر هوا بسيار گرم باشد، آب اضافي بيشتري در اندام تحتاني محبوس مي‌شوند. براي رفع عوارض اين مشكل نكات زير را مطالعه كرده و بخاطر بسپاريد:
  - از ايستادن طولاني مدت پرهيز كرده و كفش‌هاي راحت بپوشيد.
  - حتي الامكان پاها را در حالت نشسته بالاتر از سطح بدن نگه داريد و در طول روز حداقل يك ساعت را به استراحت پرداخته و پاها را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهيد.
  - ورزش‌هاي مربوط به پارا انجام دهيد.
  لثه‌ و دندان‌ها: خونريزي از لثه‌ها باعث ايجاد پلاك (باكتري) بر روي دندان مي‌شود كه مي‌تواند براي دندان‌ها مضر باشد. در دوران بارداري به علت تغييرات هورموني، لثه‌ها دچار تورم و التهاب شده و به محل مناسبي براي رشد باكتري‌ها تبديل مي‌شوند.
  براي حفظ سلامت دندانها و لثه:
  - دندان‌هايتان را بدقت تميز كنيد و از دندانپزشك خود بخواهيد تا روش صحيح مسواك زدن را به منظور حذف پلاك‌ها، به شما بياموزد.
  - از مصرف نوشيدني‌ها و مواد غذايي شيرين اجتناب نماييد و در صورت تمايل به نوشيدن آن‌ها را با وعده‌هاي اصلي غذايي ميل كنيد.
  ترشحات واژينال: در دوران بارداري، ترشحات واژن افزايش مي‌يابد. اين ترشحات به رنگ سفيد و شفاف و بدون بوي نامطبوع هستند. اگر ترشحات رنگ ديگري داشته باشند و يا بدبو بوده يا مادر احساس سوزش و خارش بكند، احتمال عفونت واژينال مطرح مي‌شود كه بايد اين مساله را به ماماي معالج خود گزارش كنيد.
  شايع‌ترين عفونت‌هاي واژينال در دوران بارداري كانديدا و به اصطلاح عوام، قارچ مي‌باشد كه مي‌توانيد با استفاده از لباس‌هاي زير آزاد و نخي از ايجاد آن پيشگيري نماييد. بدون ترديد ماماي خود را در جريان افزايش ترشحات واژن خود – بخصوص در اواخر دوران بارداري – قرار دهيد.
  واريس: تورم عروق را به اصطلاح واريس مي‌گويند. اين تورم عروق در پاها شايع‌تر است. واريس حتي مي‌‌تواند عروق دهانه واژن (ولو يا فرج) را نيز درگير كند كه به طور معمول پس از زايمان به حالت طبيعي بر مي‌گردد. در ارتباط با واريس نكات زير را رعايت كنيد:
  - از ايستادن طولاني مدت بپرهيزيد.
  - دو زانو ننشينيد.
  - سعي كنيد، از برداشتن و بلند كردن بارهاي سنگين اجتناب كنيد زيرا باعث افزايش فشار بر روي اين عروق مي‌شود.
  - جهت تسكين درد، پاها را در حالت نشسته بالاتر از سطح بدنتان نگه داريد.
  - جوراب‌هاي مخصوص واريس را از داروخانه تهيه كرده و استفاده نماييد.
  - بهتر است، هنگام خواب پاها بالاتر از سطح بدن قرار بگيرند. براي اين منظور مي‌توانيد زير مچ پاها بالش بگذاريد و يا پايه پايين تخت را بالا بياوريد.
  - ورزش‌هاي مربوط به پاها و يا حتي ساير ورزش‌هاي دوران بارداري را مانند پياده روي، دوچرخه‌سواري و شنا و ... انجام دهيد زيرا در بهبود وضعيت گردش خون شما، موثر و مفيد خواهد بود.  hannah likes this.
   

 2. 3 کاربر از پست مفید sajadb سپاس کرده اند .


 3. Top | #2
  گل پسر
  hhm
  hhm آنلاین نیست.

  سرپرست تالار گفتگوی ایران ویج


  پاینده باد ایران، زنده باد ایرانی، جاودان باد ایرانویج
  محل سکونت
  شهر جنجال و حاشیه، تهران
  تحصیلات
  دانشجوی کارشناسی
  نوشته ها
  14,198
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  میانگین پست در روز
  10.12
  تیم فوتبال محبوب
   
  مدل گوشی
   
  سیم کارت
   
  امتیاز
  381,291
  سپاس ها
  54,189
  سپاس شده 52,862 در 14,231 پست
  داریک
  24,861
  ارسال 2 سپاس (های) ویژه
  دریافت 3 سپاس(های)ویژه
  381,291 امتیاز ، سطح 100
  381,291 امتیاز ، سطح 100
  0% کامل شده
  امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  0% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 0
  99.7% فعالیت
  99.7% فعالیت

  ویترین مدال ها

  پیش فرض مشكلات شايع بارداري در زنان

  حدود 10 درصد زوجها در ايالات متحده كه در سنين باروري قرار دارند، مشكل بارداري دارند. حدود 30 درصد اين موارد به خاطر مشكل مرد است، 30 درصد ناشي از مشكل زن، و بقيه موارد غيرقابل توجه يا بر اثر مجموعي از عوامل موثر در هردو زوج است.

  اگر بيش از يك سال مقاربت كنترل نشده داشته ايد (يا شش ماه اگر بالاي 35 سال داريد) بدون آن كه باردار شويد، به پزشك مراجعه كنيد. حدود 90 درصد از زوجها با مشكلات بارداري قابل درمان موفق هستند.

  جهت اطلاعات بيشتر درباره علل ناباروري، درمان، و تعداد زوجهايي كه بعد از درمان بچه‌دار شده‌اند به خواندن ادامه دهيد. به ياد داشته باشيد كه درصد موفقيتها با هم تفاوت دارند چراكه ممكن است هر زوج مشكلات متعددي داشته باشند.

  اندومتريوسيس
  اندومتريوسيس وضعيتي است كه بافت ديواره داخلي رحم (كه بافت اندومتري نام دارد) بيرون از رحم رشد پيدا مي‌كند و معمولا فضاي بطني-لگني را پر مي‌كند.


  • علايم احتمالي: بعضي زنها هيچ علايمي ندارند درحالي كه برخي ديگر دوره‌هاي قاعدگي يا مقاربتهاي دردناك و درد معمول در ناحيه لگني دارند.


  • راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري همراه با تلقيح مصنوعي، جراحي براي برداشتن بافت غيرطبيعي يا گشودن لوله، تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري.


  • ميزان موفقيت: داروهاي باروري جهت افزايش مقدار توليد تخمها به همراه روش تلقيح مصنوعي، درصد موفقيت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت مي‌رسانند. حدود 20 تا 50 درصد بعد از هر نوبت جراحي منجر به بارداري (طبيعي يا با درمان) مي‌شوند.


  مشكل تخمك گذاري
  مشكل تخمك گذاري وضعيتي (معمولا هورموني) است كه مانع آزادسازي تخمكِ رسيده از تخمدانها مي‌شود.

  • علايم احتمالي: عادات ماهانه نامنظم يا عادت نشدن و خونريزي خيلي زياد يا خيلي كم كه غيرمعمول باشد.

  • راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري و لقاح مصنوعي

  • ميزان موفقيت: حدود 70 تا 90 درصد زوجها بعد از درمان تخمك گذاري مي‌كنند و از اين مقدار، 20 تا 60 درصد حامله مي‌شوند.


  تخمك‌هاي ضعيف
  اگر تخمك‌هاي شما خراب يا داراي نابهنجاريهاي كروموزومي باشند، قادر به حاملگي نخواهيد بود. با افزايش سن از كيفيت تخمهاي شما كاسته خواهد شد.

  • علايم احتمالي: هيچ

  • راه حلهاي ممكن: بارداري به روش لقاح مصنوعي آزمايشگاهي (ivf) با استفاده از تخم يا جنين اهدايي، يا فرزندخواندگي

  • ميزان موفقيت: زوجهايي كه روش ivf را با تخمهاي اهدايي انجام دهند حدود 30 تا 50 درصد شانس بچه دار شدن در هر نوبت ivf دارند.


  سندروم تخمداني پلي كيستيك
  سندروم تخمداني پلي كسيتيك وضعيتي است كه در آن فوليكولهاي كوچك تخمدان نمي‌توانند رشد كرده به فوليكولهاي رسيده‌ي بزرگتر تبديل شوند. از ويژگي بخصوص آن عدم تعادل هورموني و الگوهاي تخمك گذاري غيرقابل پيش بيني است.

  • علايم احتمالي: عادات ماهانه نامنظم، رشد بي اندازه موهاي بدن، آكنه، و چاقي

  • راه حل هاي ممكن: اصلاح روش زندگي (رژيم غذايي و ورزش) يا داروهاي باروري و لقاح مصنوعي. راه درمان جديد سندروم تخمداني پلي كيستيك استفاده از داروي ديابتي موسوم به متفورمين (گلوكوفاژ) است كه امكان تخمك گذاري منظم را فراهم مي‌كند.

  • ميزان موفقيت: بسياري از بيماران داراي اضافه وزن كه 5 تا 10 درصد وزن بدنشان را كم كنند شروع به تخمك گذاري منظم مي‌كنند. حدود 70 تا 90 درصد زناني كه داروهاي باروري مصرف مي‌كنند تخمك گذاري مي‌كنند و از اين ميان 20 تا 60 درصد باردار مي‌شوند. متاسفانه يك تا 5 درصد از اين بارداريها به سقط جنين ختم مي‌شود. مصرف داروهاي باروري گاه با خطر بالاي چندقلويي همراه است.


  انسداد لوله هاي رحمي
  انسداد يا آسيبِ لوله هاي رحمي مانع رسيدن اسپرم همسرتان به تخمك و مانع رسيدن تخمك بارور به رحم شما مي‌شود. از علل اصلي آن بيماريهاي عفوني لگن خاصره، عفونتهاي مقاربتي مثل كلاميديا، و سابقه جراحيهاي عقيم‌سازي قبلي است.

  • علايم احتمالي: هيچ

  • راه حلهاي ممكن: جراحي براي گشايش لوله‌ها، يا لقاح مصنوعي آزمايشگاهي (ivf)چنانچه جراحي موفق نباشد يا به لوله‌ها آنقدر آسيب برسد كه قابل تعمير نباشد.

  • ميزان موفقيت: درصد باروري‌ها بسته به مكان و وخامت انسداد و مقدار بافت زخم التيام يافته بعد جراحي از 20 تا 60 درصد متغير است. زوجهايي كه روش لقاح مصنوعي را امتحان مي‌كنند حدود 20 تا 40 درصد شانس بچه‌دار شدن بعد از هر دوره ivf را دارند.


  حساسيت به اسپرم
  چنانچه شما واكنش ايمني به اسپرم نشان دهيد - در كمتر در 2درصد زنها - بدنتان پادتنهايي ترشح مي‌كند كه ياخته‌هاي اسپرم را از بين مي‌برند.

  • علايم احتمالي: هيچ

  • راه حلهاي ممكن: تلقيح مصنوعي يا تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري (art)

  • ميزان موفقيت: حدود 20 تا 40 درصد زوجها در هر نوبت لقاح مصنوعي باردار مي‌شوند.


  مشكلات بارداري غيرقابل توجيه
  اگر پزشكتان نتواند توجيه روشني براي نازايي شما پيدا كند (جواب همه تستها نرمال باشد)، ممكن است مورد شما را «مشكل غيرقابل توجيه بارداري» تشخيص دهد. برخي متخصصان معتقدند مشكل وزن (اضافه وزن يا كمبود وزن زياد)، ورزشهاي شديد، و يا حتي سموم محيطي ممكن است از عوامل موثر باشند اما هيچ رابطه مستقيمي بين باروري و اين قبيل مشكلها به تاييد نرسيده است.

  • علايم احتمالي: هيچ

  • راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري همراه با تلقيح مصنوعي يا تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري (art) مثل لقاح مصنوعي

  • ميزان موفقيت: داروهاي باروري جهت افزايش مقدار توليد تخمها به همراهِ روش تلقيح مصنوعي، درصد موفقيت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت مي‌رسانند. بعد از سه سال ناباروري، شانس بچه دار شدن زوج سالانه 20 تا 25 درصد كمتر مي‌شود.


  مشكلات بارداري مركب
  يك زوج وقتي مشكلات بارداري مركب دارد كه هردوي مرد و زن مشكل باروري داشته باشند يا وقتي كه يكي از زوجها چندين مشكل داشته باشد.

  • علايم احتمالي: علايم بسته به علت‌ها متغير هستند.

  • راه حلهاي ممكن: درمانها بسته به دلايل مشكل متفاوتند.

  • ميزان موفقيت: درصدها بسته به علل مشكل متفاوت هستند.
  hannah likes this.  در تصاویر حکاکی شده بر سنگ های تخت جمشید،
  هیچکس عصبانی نیست! هیچکس سوار اسب نیست! هیچکس را در حال تعظیم نمیبینید!
  در بین این صدها پیکر تراشیده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد!
  اینها اصالت ما هستند:
  مهربانی، خوشرویی، قدرت، احترام، ادب، نجابت


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


 4. 3 کاربر از پست مفید hhm سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تاثير استرس مادران باردار بر روي جنين
  توسط sajadb در انجمن پزشكي بانوان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-21-2010, 09:22 PM
 2. عفونتهاي ويروسي دردوران بارداري
  توسط sajadb در انجمن پزشكي بانوان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-21-2010, 09:22 PM
 3. متوقف كردن روشهاي جلوگيري از بارداري
  توسط sajadb در انجمن دانستني هاي پزشكي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-11-2010, 09:20 PM
 4. مشكلات زندگی
  توسط behnaaz در انجمن زناشويي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-08-2010, 08:32 PM

کاربران تگ شده

کاربران مشاهده کننده موضوع : 1

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •